Co to jest orteza na kolano i czy warto ją stosować?

Orteza na kolano znana jest lepiej pod nazwą stabilizatora. Takie zewnętrzne urządzenie noszone bywa przede wszystkim przez osoby, które odczuwają ból w stawie kolanowym. Orteza ma za zadanie ustabilizować kolano, czyli podtrzymać je i zabezpieczyć przed dalszymi urazami. Niektóre ortezy odciążają staw i zmniejszają ból kolana, które dźwiga przecież ciężar całego ciała. Czy i kiedy warto zastosować ortezę na kolano?

Czym jest orteza na kolano i jak działa?

Orteza na kolano ma stabilizować i korygować staw kolanowy. Czasami stosuje się ją nawet zamiast gipsu, ale częściej sprawdza się jedynie przy skręceniu stawu. Jej rolą jest zahamowanie pogłębiania kontuzji, a także przyspieszenie powrotu do pełnej sprawności. Orteza odciąża staw, mięśnie i więzadła, przyspieszając rehabilitację. Jednocześnie stabilizuje też całe kolano, dzięki czemu uraz nie ulega pogłębieniu. Warto zauważyć przy tym, że stawy kolanowe odgrywają w ciele człowieka bardzo ważną rolę i są narażone na silne przeciążenia. Dźwigają ciężar całego ciała, a jednocześnie umożliwiają mu poruszanie się. Co do zasady, kolana muszą być więc elastyczne i mocne, dlatego kiedy dochodzi do kontuzji odczuwamy ból, dyskomfort i trudności w poruszaniu się.

Kto powinien nosić ortezę na kolano?

Stabilizator kolana znajduje zastosowanie, gdy niezbędne jest całkowite lub częściowe unieruchomienie stawu kolanowego. Stanowi wtedy znacznie wygodniejszą i lżejszą alternatywę dla gipsu. Ortezy zaleca się przede wszystkim osobom, które doznały urazu kolana. Mają one wtedy wesprzeć ich proces powrotu do zdrowia. Stabilizatory chronią staw przed urazami zewnętrznymi, a także przed przeciążeniem kolana przez samego pacjenta. Bardzo często poleca się je sportowcom, ponieważ ortezy zmniejszają ryzyko kontuzji, jednocześnie nie utrudniając wykonywania ćwiczeń. 

Jakie ortezy kolanowe mamy do wyboru?

Ponieważ stabilizator kolana to narzędzie bardzo uniwersalne, pacjenci mają do wyboru kilka rodzajów ortez, lepiej dostosowanych do ich potrzeb. Wyróżnia się:

  • ortezy miękkie, czyli elastyczne, przypominające opaski uciskowe – są zalecane przy obrzękach i lekkich urazach, a ich działanie opiera się na zniesieniu obciążenia i stabilizowaniu kolana w odpowiedniej pozycji,
  • ortezy twarde – zastępują gips – są polecane przy poważniejszych urazach oraz w okresie rehabilitacji, mają sztywną strukturę, dają większą stabilizację, ale nie pozwalają na zachowanie takiej ruchliwości stawu jak modele miękkie,
  • ortezy dla sportowców – lekkie i elastyczne, często wykonywane na zamówienie – mają zabezpieczać staw kolanowy, a także wspierać kolano po ewentualnej kontuzji, jednocześnie gwarantując swobodę ruchów.

Warto pamiętać, że ważny jest nie tylko rodzaj ortezy, ale również jej rozmiar. Zbyt mały stabilizator może zwiększać obrzęk i powodować otarcia skóry, a za duży nie będzie sprawdzał się w swojej roli, czyli nie ustabilizuje stawu.

Kiedy wybrać stabilizator miękki?

Miękki stabilizator na kolano, nazywany także opaską elastyczną, sprawdza się doskonale u osób aktywnych i cierpiących na choroby zwyrodnieniowo-reumatyczne. Nie dość, że zabezpiecza kolano w trakcie ćwiczeń, to jeszcze zapewnia mu odpowiednią stabilizację, odciąża staw i gwarantuje ochronę cieplną. Jest przydatny przy rehabilitacji po urazie. Pełni rolę profilaktyczną u osób aktywnych. Pomaga w chorobach zwyrodnieniowo-reumatycznych. Nie sprawdzi się jednak u osób po poważnych urazach czy zabiegach, na przykład po zerwaniu więzadeł krzyżowych.