Ćwiczenia na kręgosłup szyjny – jak rozluźnić kark?

Problemy z kręgosłupem to coraz bardziej powszechny problem. Wiązane jest to przede wszystkim z siedzącym trybem życia, związany z pracą zawodową, a także korzystaniem z urządzeń elektronicznych w czasie wolnym. Takie czynności sprzyjają przyjmowaniu nieprawidłowej postawy, co obciąża kręgosłup. Jak zaradzić bólom kręgosłupa za pomocą ćwiczeń?

Ćwiczenia na kręgosłup szyjny, które spowodują rozluźnienie karku i zredukują jego ból

Dolegliwości bólowe mogą dotyczyć zarówno samych kręgów, łopatek, karku, jak i całej głowy. Oprócz tego mogą one przyczynić się do występowania bólów głowy, czy szumów usznych.

Rozciągające ćwiczenia na kręgosłup

Ćwiczenia, które warto włączyć, powinny być ukierunkowane na rozciąganie. Tego rodzaju ćwiczenia wykonuje się w pozycji siedzącej lub stojącej. Jednym z najprostszych ćwiczeń jest wykonywanie obrotów głową zarówno w prawą, jak i lewą stronę. Innym podstawowym sposobem na rozluźnienie karku jest wykonywanie skłonów. Można również pochylać głowę, w ten sposób by dotykała ona raz jednego, a raz drugiego barku. Dobrym sposobem na rozluźnienie karku jest wykonanie również prostych ćwiczeń na kocu lub macie. Pierwsze z nich polega na położeniu się na plecach, a następnie przyciągnięcie do siebie nóg by mogły one zostać objęte dłońmi. Podczas tego ćwiczenia można również przesuwać ciało raz w lewą, a raz w prawą stronę. Dodatkowym jego rozszerzeniem będzie opuszczenie jednej nogi oraz położenie w dalszym ciągu zgiętej nogi w takiej pozycji po drugiej stronie chwytając za zgięte kolano przeciwległą ręką. Głowa powinna być skierowana w stronę wyprostowanej nogi.

Wzmacniające ćwiczenia kręgosłupa

Oprócz ćwiczeń typowo rozluźniających można wymienić również izomeryczne. Ich celem jest wzmocnienie mięśni na danym obszarze. Jedno z takich ćwiczeń może być wykonywane w pozycji siedzącej i polegać na kilkukrotnym unoszeniu barków i ich napinaniu, a następnie rozluźnianiu. Dobrym sposobem na wzmocnienie kręgosłupa szyjnego będzie wykonania ćwiczenia polegającego na powtarzanie ucisku wytwarzanego poprzez przyłożenie połączonych dłoni do czoła. Ciało w tym ćwiczeniu powinno znajdować się w pozycji siedzącej.

Jak odciążyć kręgosłup? 

Podstawowym elementem fizjoterapii nakierowanej na redukcje nawracających bóli kręgosłupa jest przyjmowanie prawidłowej pozycji siedzącej. Polega ona na wyprostowaniu placów oraz szyi i ułożenie głowy tak by była ona skierowana lekko do góry. Elementem ergonomicznej postawy ciała przed komputerem jest również zgięcie łokci znajdujących się na biurku pod kątem prostym, pozostawienie stóp na podłodze. Dodatkowo zarówno ekran laptopa, komputera, jak i telefonu powinien znajdować się na wysokości oczu. Istotną kwestią jest również robienie podczas pracy częstych przerw na rozruszanie ciała. W przypadku siedzącej pracy do swojej pracy warto włączyć relaksujące ćwiczenia rozciągające lub regularne spacery. Aktywne spędzanie czasu wolnego powinien korzystnie wpłynąć na stan zdrowia kręgosłupa.

Ćwiczenia na bolący kręgosłup – PODSUMOWANIE

Istnieje szereg metod dzięki, którym osoba zmagająca się z intensywnymi dolegliwościami bólowymi może poczuć ulgę. Oprócz wykonywania ćwiczeń w przypadku nadwyrężenia tej części ciała warto również pamiętać o odpowiedniej profilaktyce pozwalającej na uniknięcie przykrych objawów. Niezwykle istotną kwestią jest utrzymywanie na co dzień ergonomicznej postawy, a także regularne wykonywanie ćwiczeń nakierowanych na rozciąganie, wzmacnianie, a także rozruszanie tego obszaru. Nie można również zapominać o konieczności konsultacji problemu z lekarzem, jeżeli problem utrzymuje się przez wiele dni, wynika z przebytego urazu lub jest niezwykle intensywny.