Choć często mówi się, że ciąża to nie choroba, w ciele kobiety dochodzi w tym czasie do wielu niekorzystnych zmian nie tylko hormonalnych, ale również fizycznych. Narządy wewnętrzne przemieszczają się, kręgosłup zostaje nadmiernie obciążony, zmienia się środek ciężkości ciała, mogą pojawić się bóle pachwin, spojenia łonowego i kończyn. W okresie ciąży należy unikać rozwiązywania tych problemów za pomocą środków farmakologicznych. Można pomóc sobie natomiast dzięki fizjoterapii.
Wskazania do rehabilitacji w przypadku kobiet ciężarnych to:
Jak łatwo się domyślić, możliwości zastosowania różnych metod fizjoterapii w przypadku kobiet ciężarnych są ograniczone, jednak wykwalifikowany rehabilitant lub osteopata jest w stanie pomóc ciężarnej przy różnych nieprzyjemnych dolegliwościach. Najczęściej, zastosowanie znajdują tutaj delikatne techniki osteopatyczne, takie jak mobilizacja tkanek miękkich, mobilizacja stawów czy mobilizacja tkanek mięśniowo-powięziowych. Bezpieczne są również odpowiednio dobrane masaże, drenaż limfatyczny, który działa przeciwobrzękowo oraz kinesiotaping, który odciąża wybrane partie ciała.
Rehabilitacja kobiet w ciąży może pomóc między innymi:
Pierwsza wizyta ciężarnej u fizjoterapeuty to konsultacja, która polega na przeprowadzeniu badania i wywiadu. Na podstawie uzyskanych w ten sposób informacji ustala się przyczynę i źródło bólu czy dyskomfortu, a następnie dobiera takie ćwiczenia i techniki, które mają na celu bezpieczną poprawę funkcjonowania danej partii ciała.
Zarezerwuj dogodny termin w gabinecie fizjoterapii. Serdecznie zapraszamy!
Po pomoc do fizjoterapeuty może zgłosić się także kobieta po porodzie, również w trakcie karmienia piersią. Odpowiednio dobrane techniki pomogą rozwiązać między innymi takie problemy jak:
Fizjoterapeuta może pomóc kobiecie dobrze przygotować się do porodu. Warto też zgłosić się do specjalisty w ramach profilaktyki poporodowej, aby usprawnić proces prawidłowej regeneracji ciała i uniknąć niechcianych powikłań.
Fizjoterapia kobiet w ciąży prowadzona jest w sposób bardzo ostrożny, z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa. Z tego względu w przypadku ciężarnych nie stosuje się między innymi technik związanych z ciepłolecznictwem czy krioterapią. Wykluczona jest też możliwość zastosowania właściwości pola magnetycznego, prądów leczniczych czy ultradźwięków.