Fizjoterapia niemowląt

Stabilny i równomierny rozwój dziecka jest dla rodziców sprawą priorytetową. W sytuacji zauważenia pewnych trudności rozwojowych u niemowlęcia, najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty. Nasi wykwalifikowani fizjoterapeuci zapewniają kompleksową terapię tych najmłodszych pacjentów.

Co sugeruje, że dziecko nie rozwija się prawidłowo?

Układ ruchu niemowlaka w jego pierwszych miesiącach życia bardzo szybko przystosowuje się do funkcjonowania w całkiem nowych dla niego warunkach. Oczywiście, jest to dla organizmu niemały wysiłek, zwłaszcza w obszarze układu nerwowego. Już od chwili narodzin maluch wykazuje spontaniczność ruchową, która uczy go pewnych zachowań ruchowych, używanych w dalszych etapach rozwoju. Fizjoterapia dla niemowląt zalecana jest w przypadku zaobserwowania takich objawów jak:

  1. Do 3 miesiąca życia: asymetria w obszarze czaszki, odwracanie główki najczęściej w jedną stronę, odginanie główki w tył i wyginanie ciała w literę C, brak chęci do leżenia na brzuchu, częste zaciskanie piąstek.
  2. Po 3 miesiącu życia: problem w nawiązywaniu kontaktu wzrokowego, nie unoszenie nóg w trakcie leżenia na plecach, nie unoszenie głowy podczas leżenia na brzuchu, zachwiana stabilność główki podczas noszenia.
  3. Po 6 miesiącu życia: korzystanie tylko z jednej ręki podczas zabawy, unikanie podpierania na rękach w trakcie leżenia na brzuchu, brak rotacji.
  4. Po 10 miesiącu życia: brak chęci do czworakowania czy pełzania.
  5. Po 12 miesiącu życia: brak prób wstawania z podparciem, brak umiejętności samodzielnego siedzenia.
  6. Po 16 miesięcy życia: nieumiejętność samodzielnego chodzenia.

Wczesna fizjoterapia niemowląt, jest szansą na prawidłowy rozwój i nabycie nowych umiejętności niezbędnych dla malucha.

fizjoterapeuta niemowląt warszawa
fizjoterapeuta dla niemowląt

Fizjoterapia dla niemowląt z chorobami układu nerwowego i wadami wrodzonymi

Fizjoterapia jest niezwykle ważna dla małych pacjentów zmagających z chorobami układu nerwowego, takimi jak: rdzeniowy zanik mięśni, okołoporodowe uszkodzenie splotu barkowego czy mózgowe porażenie dziecięce. Terapia przynosi też dobre efekty u maluchów z wadami wrodzonymi narządu ruchu (np. stopy końsko-szpotawe). Oprócz tego, zabiegi fizjoterapeutyczne wykonujemy u dzieci z chorobami genetycznymi i opóźnieniem w rozwoju umysłowym.

Stosowane metody w fizjoterapii dla niemowląt w Warszawie

W diagnostyce korzystamy z nieinwazyjnej metody Prechtl’a, dzięki której można na wczesnym etapie wykryć możliwe uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Jest to niezwykle wiarygodne i cenione narzędzie diagnostyczne, umożliwiające ocenę jakości ruchu w odniesieniu do spontanicznej aktywności malucha.

Wśród używanych przez nas metod fizjoterapii, dobre efekty przynoszą zwłaszcza metody neurorozwojowe: Bobath, integracja sensoryczna. Nasi terapeuci wyzwalają dzięki nim dany rodzaj reakcji ruchowej czy napięcia mięśniowego, które pozytywnie oddziałują na rozwój malucha z różnymi dolegliwościami. W przypadku niedojrzałości układu oddechowego dziecka korzystamy z metody AFE. Jest to tak zwana akceleracja oddechowa, która opiera się na zwiększaniu przepływu wydechowego.

Co ważne, fizjoterapia niemowląt nie może bazować jedynie na ćwiczeniach i zabiegach leczniczych wykonywanych w naszym gabinecie. Musi ona także znaleźć odzwierciedlenie w ich codziennym życiu. Oprócz pracy z dzieckiem, zapewniamy też wsparcie rodzicom, którzy otrzymają od nas dokładne wskazówki, co do sposobu ćwiczeń z niemowlakiem podczas codziennie wykonywanych czynności pielęgnacyjnych. Serdecznie zapraszamy na wizytę fizjoterapii dla niemowląt w Warszawie m.in. Bielan, Żoliborza i Bemowa.

fizjoterapeuta niemowląt