Ciąża to piękny, ale też trudny czas w życiu kobiety. Ze względu na zmiany fizyczne i hormonalne ciężarna może doświadczać licznych dolegliwości, takich jak ból pleców, ból bioder, zaburzenia równowagi i koordynacji czy obrzęki kończyn. Na ból w ciąży lepiej nie przyjmować środków farmakologicznych - można w bezpieczniejszy sposób, nieinwazyjnie leczyć je za pomocą kinesiotapingu. Na czym polega taka technika fizjoterapii?
Kinesiotaping polega na wykorzystaniu elastycznych plastrów, czyli taśm klejących, które aplikuje się na skórę. Taśmy te są oddychające (mają otwory) i sprężyste, dlatego nie szkodzą skórze i dopasowują się do ciała, nie ograniczając swobody ruchów. Kinesiotaping jest w pełni bezpieczny i nieinwazyjny, odpowiedni nawet dla kobiet w ciąży. Jego działanie polega między innymi na poprawie krążenia krwi i zmniejszeniu nacisku na receptory bólowe, czyli na redukcji bólu. Dodatkowo, kinesiotaping przedłuża efekty innych technik fizjoterapii.
Na kinesiotaping powinna zapisać się ciężarna z takimi problemami jak:
Kinesiotaping wspomaga także regenerację po cesarskim cięciu i przyspiesza proces obkurczania brzucha po porodzie
Zarezerwuj dogodny termin w gabinecie fizjoterapii. Serdecznie zapraszamy!
Jedną z najbardziej dokuczliwych dolegliwości w okresie ciąży - i to nie tylko tej zaawansowanej - są bóle pleców, spowodowane między innymi ich nadmiernym obciążeniem (ciężarem rosnącego w łonie matki dziecka). Dzięki kinesiotapingowi można zredukować te odczucia bólowe nawet skuteczniej niż za pomocą środków farmakologicznych, co dowiedziono w badaniach przeprowadzonych w 2016 roku. Testy te wykazały, że połączenie zastosowania leków przeciwbólowych i kinesiotapingu dało znacznie lepsze efekty niż zastosowanie samych środków farmakologicznych. Co więcej, rezultaty leczenia odczuwalne były już następnego dnia po wdrożeniu kuracji. Kinesiotaping pomaga również w przypadku bólów miednicy. Dodatkowo, stabilizuje kręgosłup i poprawia postawę ciała.
W zależności od problemu, z jakim boryka się ciężarna, taśmy do kinesiotapingu mogą zostać naklejone na jej brzuch, plecy czy stopy. Plastry nakleja się na plecach w przypadku przeciążeń w odcinku szyjnym i lędźwiowym kręgosłupa, głównie do odciążenia mięśni. Taśmy można naklejać też bezpośrednio na ciążowy brzuszek, aby elastyczny materiał “podtrzymał go”, wyręczając tym samym ciężarną i zmniejszając napięcie mięśni przykręgosłupowych. Jeśli problemem jest rozejście mięśnia prostego brzucha, plastry zabezpieczają kresę białą i wspomagają pracę mięśnia poprzecznego. Taśmy na stopy czy ręce stosuje się natomiast w przypadku obrzęków, ponieważ unosząc skórę, usprawniają one krążenie i przepływ limfy, co pozwala skutecznie pozbyć się opuchlizny.