Kolana koślawe: Objawy, przyczyny i leczenie

Co to kolana koślawe:

Jest to wada postawy, charakteryzująca się deformacją kończyn dolnych. Problemem występującym w tej wadzie jest zaburzenie osi kończyny. Oznacza to, że kość udowa jest ustawiona pod złym kątem względem kości piszczelowej. Jest to dosyć często spotykana wada, głównie wśród dzieci, choć może dotykać również dorosłych.

Objawy kolan koślawych:

 • Kończyny dolne układają się w literę „X”.
 • Podudzia wydają się być odchylone na zewnątrz.
 • Kolana są zbliżone do siebie.
 • Kostki przyśrodkowe są od siebie oddalone o co najmniej 4,5 cm.
 • Może towarzyszyć sztywność lub ból kolan.

Potencjalne powikłania koślawych kolan:

Kolana koślawe mają wpływ na układ kostno-stawowy i postawę ciała, co może prowadzić do powikłań, które wpłyną na zdrowie i codzienne funkcjonowanie. Zaburzenie osi kończyny może skutkować trwałymi przeciążeniami nie tylko samych kolan, ale również bioder, stawów skokowych a nawet kręgosłupa, szczególnie gdy wada jest asymetryczna – może wtedy przyczyniać się do powstawania skoliozy. Takie ustawienie kolan znacząco wpływa na stawy skokowe oraz predysponuje do wystąpienia płaskostopia. Nierównowaga mięśniowo-więzadłowa oraz zmiany kostne w obrębie kolana prowadzą do przedwcześnie występujących zwyrodnień i stanów zapalnych, których objawem mogą być ból i ograniczenie ruchomości stawu.

Przyczyny kolan koślawych:

Istnieje wiele czynników które mogą wpływać na rozwój kolan koślawych. U dzieci istotne czynniki obejmują:

 • Nagły, szybki wzrost
 • Wady stóp – powodują nieprawidłowe ułożenie kości piszczelowej względem kości udowej
 • Złamania, urazy chrząstki i nieprawidłowy zrost kości kończyn dolnych
 • Niedobór witaminy D, który może prowadzić do krzywicy
 • Przeciążenia kończyn dolnych
 • Wrodzone nieprawidłowe ułożenie stawów kolanowych
 • Nieprawidłowe napięcie mięśniowe, dysbalans mięśniowy
 • Otyłość, nadwaga

U dorosłych zazwyczaj obserwuje się wadę utrwaloną z dzieciństwa lub rozwój tej wady w wyniku wykonywania specyficznej pracy, nadwagi lub przeciążeń wynikających z uprawiania sportu np. narciarstwa czy łyżwiarstwa.

Kolana koślawe u dzieci:

Nie zawsze widząc kolana koślawe należy się martwić, u dzieci do 5/7 roku życia taki objaw może być zupełnie normalny. Dziecięcy układ mięśniowo-więzadłowy nie jest do końca wykształcony, więc jeśli wada nie przekracza 10/15*, a odstęp pomiędzy kostkami nie jest większy niż 4,5 cm to nie ma powodów do obaw, warto jednak regularnie kontrolować rozwój dziecka pod okiem fizjoterapeuty dziecięcego, który oceni postępowanie wady oraz wdroży leczenie, jeśli będzie potrzebne.

Diagnoza koślawych kolan:

Podstawą trafnej diagnozy jest szczegółowy wywiad oraz rzetelne przeprowadzenie badań. Podczas wywiadu fizjoterapeuta zapyta między innymi o obecne objawy, urazy oraz czy w rodzinie występują podobne choroby. Kolejnym krokiem jest badanie, które obejmuje ocenę wzrokową pacjenta, pomiary długości kończyn, odległości między kostkami przyśrodkowymi, pomiary goniometrem oraz inne niezbędne do diagnozy testy kliniczne.

Leczenie w przypadku koślawych kolan:

Postępowanie będzie znacząco się różniło w zależności od stopnia deformacji, wieku pacjenta oraz źródła wady, dlatego kluczowe jest indywidualne podejście do pacjenta oraz rzetelne badanie. Podstawą leczenia jest fizjoterapia, która obejmuje kinezyterapię, czyli leczenie ruchem: indywidualnie dobrane ćwiczenia wzmacniające mięśnie osłabione i rozluźniające mięśnie zbytnio napięte oraz zmniejszenie występującej nadwagi. Gdy poza kolanami koślawymi występuje również płaskostopie lub inna wada wymagająca korekcji może okazać się niezbędne dobranie odpowiednich wkładek ortopedycznych. Fizjoterapeuta może również przeprowadzić terapię manualną oraz zaaplikować kinezjologytaping.

Jeśli zauważysz u siebie lub u swojego dziecka jakiekolwiek objawy kolan koślawych, nie wahaj się skontaktować z nami!