Łokieć tenisisty – czym się objawia i jak go leczyć?

Łokieć tenisisty to niezwykle myląca nazwa zaburzenia, w którym dochodzi do bólu po bocznej stronie stawu łokciowego. Tak naprawdę jedynie 10% przypadków klinicznych dotyczy miłośników tegoż sportu – zdecydowana większość to pacjenci, którzy na co dzień pracują w warunkach biurowych. Skąd dokładnie bierze się ta dolegliwość, jak się objawia i jakie są sposoby jej leczenia?

Łokieć tenisisty – jakie ma przyczyny?

Wiele lekarzy przez dziesiątki lat sądziło, że w przypadku łokcia tenisisty dochodzi do stanu zapalnego przyczepu prostowników nadgarstka do kłykcia bocznego kości ramiennej. Okazuje się jednak, że wcale tak nie jest. Kluczową przyczyną tej dolegliwości są zmiany degeneracyjne, do których dochodzi przy długotrwałym obciążeniu ręki podczas wykonywania ruchów nadgarstka. Właśnie dlatego przypadłość ta tak często dotyczy osób pracujących przy klawiaturze. Nie inaczej jest też z mechanikami, którzy ciągle operują narzędziami.

Przeciążenia te są powodem mikrouszkodzeń ścięgien, które początkowo są odbudowywane, jednak im dłuższy czas spędzony na niekorzystnej czynności, tym większe zmiany zachodzą – dochodzi do zwapnienia przyczepów, jak również kreowania patologicznych naczyń krwionośnych. Degeneracja prowadzi również do wydzielania się białek, które powodują ból w blisko znajdujących się tkankach.

Oczywiście zdarzają się też inne przyczyny łokcia tenisisty. Jedną z nich jest zbyt mała aktywność mięśni naramiennych i nagła próba jej zwiększenia. Może tak się dziać również poprzez uciśnięcie gałązki nerwu promieniowego.

Jak objawia się łokieć tenisisty?

Głównym objawem, który można tutaj spotkać, jest ból pojawiający się przy chwytaniu, zaciskaniu ręki lub zmienianiu pozycji przedramienia. Warto też zaznaczyć, że wiele osób odczuwa mniejszą siłę chwytu, co przeszkadza im w codziennej pracy i treningach.

W tym wszystkim nie można zapomnieć również o objawach, które nie są tak często opisywane, a prawie zawsze występują – będą to:

 • poranna sztywność w łokciu, 
 • wrażliwość okolicznych tkanek łokcia na dotyk,
 • obrzęk widoczny po zewnętrznej stronie łokcia.

Wszystko to powoduje, że nie tylko wykonywanie pracy jest utrudnione – bardzo często chorzy nie mogą nawet podnieść kubka bez bólu.

Jak przebiega diagnoza?

W przypadku podejrzenia łokcia tenisisty wykonuje się szereg badań, które mają w zamiarze potwierdzić lub wykluczyć podejrzenia. Przeprowadza się tutaj m.in.:

 • sprawdzanie siły chwytu pacjenta,
 • badanie stopnia bolesności przy odwracaniu i nawracaniu przedramienia,
 • sprawdzanie tkliwości okolic nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej,
 • test Thomsona, gdzie ból przy ruchu prostowania nadgarstka wbrew oporowi potwierdza problem,
 • test Milla, który sprawdza występowanie bólu podczas odwracania przedramienia przy oporze.

Badania te mogą dać wysoką pewność co do przyczyny bólu, jednak nie zapewniają o prawidłowej diagnozie. Warto dodatkowo dokonać USG i rezonans magnetyczny.

Jak leczyć łokieć tenisisty?

Problem ten jest leczony zwykle przez bardzo długi czas – czasem nawet latami. Co stosuje się najczęściej?

 • Fizjoterapia – ćwiczenia na łokieć tenisisty pod okiem specjalisty mogą przynieść dobre rezultaty, szczególnie gdy problemem jest zbyt mała siła mięśni przedramienia – wyjątkowo ciekawą opcją jest kinesiotaping.
 • Leki sterydowe – nie są one sposobem na przyczynę problemu, a leczą jedynie objaw, czyli ostry ból.
 • Masaż poprzeczny – jeden z domowych sposobów na łokieć tenisisty, który można wykonywać samemu.
 • Terapia ESWT – przydaje się w początkowych fazach, gdzie może odwrócić proces degeneracyjny.

Warto wiedzieć, że w bardzo zaawansowanych przypadkach przeprowadza się również operacje, które mają na celu wycięcie, przecięcie lub wydłużenie zdegenerowanego fragmentu tkanki. 

Wszystko to pokazuje, że łokieć tenisisty to przypadłość, którą warto leczyć od pierwszych objawów, gdyż zwiększa to szanse na powrót do pełni zdrowia.