Pinopresura, inaczej pinoterapia, to polska i stosunkowo nowa metoda terapeutyczna, która łączy medycynę alternatywną i medycynę konwencjonalną. Jest ona zaliczana do terapii odruchowych, czyli wykorzystujących naturalne możliwości samonaprawcze ludzkiego organizmu. W dużym uproszczeniu, pinopresura sprowadza się do uciskania poszczególnych punktów na ciele za pomocą pinów, czyli miedzianych gwoździ, co ma stymulować odpowiednią reakcję danej partii ciała. Co jeszcze warto wiedzieć o pinoterapii?
Pinopresurę wynalazł dr Radosław Składkowski. Jego koncepcja wykorzystująca mechanizmy samoleczenia organizmu bazuje na dalekowschodniej wiedzy leczniczej. Można dopatrzyć się w niej elementów refleksoterapii, akupresury czy akupunktury. Pinoterapia jest terapią odruchową. Wykorzystuje się w niej specjalne narzędzia, a pacjenci dzieleni są na pięć grup powiązanych z żywiołami:
Pacjentów do poszczególnych grup przypisuje się między innymi na podstawie budowy anatomicznej czy rodzaju reakcji na ból. Dzięki temu można później dostosować techniki terapeutyczne do oczekiwanych rezultatów.
Jak zostało wspomniane, w pinoterapii stosuje się specjalistyczne narzędzia, nazywane pinami. Mają one wygląd gwoździ zakończonych ostro z jednej strony, a spłaszczonych z drugiej. Obok nich popularne są też tak zwane pinokaty, czyli narzędzia w kształcie esowatego noża. Za pomocą pinów wykonuje się pinowanie. Nie jest to jednak jedyna technika stosowana w ramach pinoterapii. Obejmuje ona również:
W ramach pinoterapii specjalista może wykorzystać na przykład technikę gradobicia z użyciem pinów. Polega ona na szybkim, energicznym uderzaniu wiązkami pinów o powierzchnię skóry pacjenta. Kiedy przybiera ona kolor pergaminowy, zabieg kończy się – można powtarzać go co drugi dzień. Celem techniki gradobicia pinami bywa na przykład chęć pobudzenia regeneracji trzonów kręgowych.
Pinopresura wpływa pozytywnie na pracę przewodu pokarmowego, a także na funkcjonowanie gospodarki hormonalnej. Jest pomocna przy bólach głowy, a także w leczeniu takich chorób jak stwardnienie rozsiane czy choroba Parkinsona. Poza tym, wskazaniami do zastosowania pinoterapii są:
Pinopresura jest terapią holistyczną, dlatego oddziałuje i na ciało, i na umysł. Pobudza układ współczulny, czym prowadzi do zmniejszenia patologicznego napięcia mięśniowego, wywołanego na przykład stresem. Co więcej, pinoterapia pobudza krążenie krwi, usprawnia metabolizm i poprawia cyrkulację limfy. Wszystko to skutkuje:
Pinoterapia pomaga także na ból o charakterze przewlekłym i stymuluje do prawidłowej pracy układ nerwowy.
Pinoterapia nie jest szczególnie inwazyjną metodą leczenia, ale nadal istnieją pewne przeciwwskazania, wykluczające możliwość podjęcia takiej kuracji. Należą do nich przede wszystkim:
Warto pamiętać, że zabiegi pinopresury można wykonywać tylko na skórze pozbawionej zaburzeń ciągłości.