Piłka rehabilitacyjna to ulga dla kręgosłupa i relaks dla ciała

Do czego przydaje się piłka rehabilitacyjna?

Piłka rehabilitacyjna nazywana również piłką do ćwiczeń i piłką fitness to bardzo przydatny gadżet. Przede wszystkim pomaga ona w relaksacji i przy bólach kręgosłupa, ale nie tylko. Będzie idealna dla osób, które wykonują pracę biurową. Piłka rehabilitacyjna do siedzenia przy biurku będzie bardzo dobrą alternatywą dla krzesła biurowego i pozwoli na naturalną zmianę pozycji osoby siedzącej przy biurku. Ruchy wykonywane w trakcie siedzenia na piłce, które można określić jako balansujące, są znacznie lepsze dla kręgosłupa, niż sztywne siedzenie w miejscu. Ponadto, piłka do ćwiczeń będzie niezastąpiona dla dzieci ze schorzeniami typu dystrofia mięśniowa, mózgowe porażenie dziecięce, wzmożone lub osłabione napięcie mięśniowe. Rehabilitanci ćwiczą z dziećmi na piłkach, ale gotowy zestaw ćwiczeń można potem po uzgodnieniu odwzorować w domu. Z kolej kobiety w ciąży również będą zadowolone z piłki fitness, bo ćwiczenia na niej są zalecane przez położne jako forma łagodzenia bólu porodowego. Często na salach porodowych jest to niezbędne wyposażenie,  które naprawdę ułatwia kobietom poród. Te nowoczesne akcesoria są już coraz bardzo popularne. 

Jak wybrać piłkę rehabilitacyjną dla siebie?

Jeśli ktoś zastanawia się jaki powinien być rozmiar piłki do ćwiczeń, to odpowiedź jest dość prosta. Dobieramy ją stosownie do wzrostu. Jak ma się do siebie wielkość piłki do ćwiczeń a wzrost? Wystarczy usiąść na piłce i ocenić, czy przy swobodnym siedzeniu, kolana są w jednej linii z biodrami. Jeśli tak, to wszystko jest w porządku i piłka ma właściwy rozmiar. Jeśli kolana są niżej, to piłka jest za duża i odwrotnie, gdy są wyżej, to piłka jest za mała. Gdy są wątpliwości jaki rozmiar piłki do ćwiczeń będzie odpowiedni, najlepiej przymierzyć się do niej w sklepie.

Z kolei w przypadku zakupów w sieci, można kierować się zasadą doboru średnicy piłki do wzrostu czyli:

  • mniej niż 150 cm wzrostu – piłka o średnicy 55 cm
  • wzrost 151-165 cm – piłka o średnicy 65 cm 
  • wzrost 166-180 cm – piłka 75 cm
  • osoby powyżej 180 cm – piłka 85 cm

Co jeszcze warto wiedzieć o piłkach rehabilitacyjnych?

Piłka do ćwiczeń jest z powodzeniem używana na salach fitness. Doskonale modeluje sylwetkę i wzmacnia określone grupy mięśni. Takie ćwiczenia nie są wyczerpujące i jeśli ktoś woli spokojniejszą formę ruchu, to powinien być zadowolony. Łatwo można znaleźć zestawy ćwiczeń z z taką piłką i w zaciszu domowym wzmacniać mięśnie, wygodnie i skutecznie. Mniejsze piłki przydadzą się do pilates i jogi, a także do rozciągania. Główne korzyści z ćwiczeń czy siedzenia na piłce rehabilitacyjnej, to łatwa i naturalna zmiana pozycji, bezpieczeństwo ćwiczeń i szerokie zastosowanie. Dla osób, które wahają się czy warto taką piłkę kupić, można powiedzieć, że już zwyczajne siedzenie na niej przy biurku, daje dużą ulgę dla kręgosłupa. Natomiast konkretne ćwiczenia dadzą dużo więcej i sprawią, że rozciąganie się i balansowanie może stać się codziennym nawykiem. W czasach gdzie nawet młodzi ludzie mają już nawet problemy z bólami kręgosłupa, a ta sama pozycja przy biurku jest zwyczajnie szkodliwa, warto szukać alternatywy. W niektórych biurach, pracodawcy zapewniają pracownikom takie piłki do siedzenia, dbając tym samym o ich zdrowie. Gdy pracuje się w trybie home-office, urządzenie domowego biura to już odpowiedzialność pracownika. Używanie piłki rehabilitacyjnej to prosty i niedrogi sposób na poprawę pozycji przy biurku, a takie nawyki mogą przynieść dużo korzyści w perspektywie czasu.