Rehabilitacja dzieci

Rehabilitacja dziecięca okazuje się nieoceniona w wielu przypadkach. Często zaczyna się już po kilku dniach od przyjścia na świat nowego człowieka. Współcześnie wykorzystywane są różne metody rehabilitacji najmłodszych. Wymagają one specjalistycznej wiedzy, jak i odpowiedniego podejścia do małych pacjentów. Niezależnie od metody rehabilitacji, niesłychanie istotna dla uzyskania pożądanych efektów jest również praca rodzica z dzieckiem, która zalecana jest przez fizjoterapeutę.

Rehabilitacja dzieci Warszawa – co obejmuje?

Zajmujemy się profesjonalną rehabilitacją niemowląt i dzieci, która przynosi  oczekiwane efekty. W skuteczny sposób pracujemy nad poprawą sylwetki małego pacjenta. Na rehabilitację dzieci składają się takie elementy jak:

  • kompleksowa diagnostyka- po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem oraz biorąc pod uwagę dotychczasową dokumentację medyczną, nasz specjalista diagnozuje wadę układu ruchu, po czym dobiera najlepszy sposób leczenia,
  • ćwiczenia rehabilitacyjne- zestawy ćwiczeń dostosowanych do wady postawy dziecka, jego wieku oraz wzrostu. Wykonuje się je samodzielnie czy też przy użyciu specjalnego sprzętu rehabilitacyjnego (wałki, piłki itp.),
  • wyrobienie zdrowych nawyków u dziecka- specjalista zaleca ćwiczenia do samodzielnego wykonywania w domu, po czym kontroluje postępy w trakcie następnych wizyt.

Najważniejszym elementem jest terapia manualna, która polega na prawidłowym ucisku danych miejsc na ciele dziecka przez fizjoterapeutę. Ma ona na celu eliminację dolegliwości bólowych i zmniejszenie wad. Wykonywane ćwiczenia stanowią kontynuację terapii i służą do utrwalenia efektów terapeutycznych.

Rehabilitacje dla dzieci w Warszawie- stosowane metody

Rehabilitacja dzieci przeprowadzana jest w naszym ośrodku poprzez zastosowanie dwóch uznanych i efektywnych metod.

1. Koncepcja NDT Bobath

Wykorzystywana przede wszystkim w rehabilitacji dzieci z zaburzeniami ruchowymi pochodzenia neurologicznego, zaburzeń rozwojowych, wrodzonych wad strukturalnych, zaburzeń metabolicznych i wad genetycznych. Metoda NDT Bobath zyskała uznanie specjalistów z całego świata i jest najczęściej używana w pracy z niemowlakami. Ćwiczenia przeprowadzamy w komfortowych dla małego pacjenta warunkach. Terapeuta podąża za aktywnością ruchową dziecka, delikatnie prowadząc jego ruch. Co ważne, metodę NDT Bobath można dopasować do trybu dnia codziennego, dzięki czemu nie zaburza się rytmu dziecka, uzyskując dobre efekty terapeutyczne.

2. Metoda PRI (Postural Restoration Insytute)

Celem metody PRI jest zgłębianie i wyjaśnianie wiedzy obejmującej posturalną adaptację, niesymetryczne wzorce oraz wpływ wielostawowych łańcuchów mięśniowych na ciało człowieka. Za jej pomocą możliwa jest odbudowa prawidłowych wzorców posturalnych oraz ruchowych, korekcja wad postawy. Ponadto, korzystając z tej metody, jesteśmy w stanie nauczyć dzieci funkcjonalnego ruchu oraz wprowadzić właściwe nawyki motoryczne. Efektem tej techniki jest wzmacnianie mięśni posturalnych oraz ogólne usprawnienie dziecka. Metoda PRI określa całościowo proces lecenia pacjenta, bazując na swoim holistycznym nastawieniu na funkcjonalne zrozumienie postawy.

Ruchowa rehabilitacja dla dzieci

Ruchowe rehabilitacje dla dzieci obejmują zajęcia ruchowe, których podstawą są techniki usprawniania neurofizjologicznego. Dobór konkretnej techniki i ćwiczeń zależy od indywidualnych potrzeb dziecka. W pracy łączymy wiedzę z zakresu wielu metod, wybierając techniki i narzędzia, dzięki którym dziecko osiągnie jak najlepsze rezultaty. Rehabilitacja dziecięca w naszym ośrodku jest szansą na prawidłowy rozwój Twojego dziecka.