Ból szyi to jedna z najczęstszych dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego. Może pojawić się nagle – po nieprzespanej nocy, długiej pracy przy komputerze albo urazie – lub rozwijać się stopniowo, towarzysząc codziennemu stresowi i przeciążeniom. Niezależnie od przyczyny, kluczowe jest rozpoznanie typu bólu i dobranie odpowiedniego postępowania. W tym właśnie pomaga fizjoterapeuta.
Odcinek szyjny kręgosłupa jest bardzo ruchomy i jednocześnie musi utrzymać głowę ważącą kilka kilogramów. Nic więc dziwnego, że jest narażony na przeciążenia. Najczęstsze przyczyny bólu szyi to:
W zależności od mechanizmu powstawania, wyróżniamy różne rodzaje bólu szyjnego, które wymagają nieco innego podejścia terapeutycznego.
Ból korzeniowy (radikulopatia szyjna) pojawia się, gdy dochodzi do ucisku na korzenie nerwowe wychodzące z kręgosłupa szyjnego – najczęściej w wyniku przepukliny dysku lub zmian zwyrodnieniowych. Objawy mogą promieniować do ramienia, łopatki, a nawet do palców dłoni.
Objawy:
Wymaga dokładnej diagnostyki – często wykonuje się rezonans magnetyczny. W fizjoterapii stosujemy m.in. neuromobilizacje, delikatne trakcje oraz ćwiczenia mające na celu zmniejszenie kompresji na korzeń nerwowy.
To ból promieniujący do barku, ramienia lub łopatki, który nie jest wywołany uciskiem na nerw, ale najczęściej pochodzi z tkanek miękkich – mięśni, stawów lub powięzi. Występuje często u osób pracujących przy biurku, z napięciami w obrębie obręczy barkowej.
Objawy:
W fizjoterapii pracujemy z napiętymi mięśniami, punktami spustowymi, wykonujemy mobilizacje stawów i wprowadzamy ćwiczenia poprawiające postawę.
To najczęstszy typ bólu szyi – bez konkretnego uszkodzenia struktury. Związany jest z przeciążeniem, stresem, długotrwałym napięciem mięśniowym. Może dawać niespecyficzne objawy:
Ten rodzaj bólu bardzo dobrze reaguje na fizjoterapię: terapia manualna, techniki powięziowe, masaż, a także oddychanie przeponowe i relaksacja mogą znacząco zmniejszyć napięcie.
Fizjoterapeuci mają szeroki wachlarz narzędzi, które pozwalają dobrać terapię indywidualnie do przyczyny bólu. Oto najczęstsze techniki stosowane w leczeniu bólu szyjnego:
✔️ terapia manualna i mobilizacje stawów kręgosłupa,
✔️ neuromobilizacje i trakcje,
✔️ praca z punktami spustowymi,
✔️ masaż tkanek głębokich i powięziowy,
✔️ ćwiczenia korekcyjne i wzmacniające,
✔️ edukacja posturalna i ergonomiczna,
✔️ ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne.
Jeśli ból szyi nie mija po kilku dniach lub towarzyszą mu niepokojące objawy (osłabienie ręki, drętwienie, bóle głowy, zaburzenia równowagi), nie zwlekaj z konsultacją.
Wcześnie rozpoczęta fizjoterapia nie tylko zmniejsza dolegliwości, ale pozwala też zapobiec przewlekłym napięciom i nawrotom objawów w przyszłości.