Problem wad postawy dotyczy coraz większego grona dzieci, młodzieży i ludzi młodych. Wynika on zarówno z czynników środowiskowych, jak i codziennych nawyków. Do rozwoju wad postawy przyczynia się między innymi siedzący tryb życia, spędzanie wolnego czasu przed komputerem, unikanie aktywności fizycznej, a także złe nawyki żywieniowe, które powodują otyłość, sprzyjającą rozwojowi wad postawy. Na terapię warto zgłosić się z dzieckiem między innymi w przypadku takich objawów jak skolioza, koślawość kolan, koślawość stóp, płaskostopie, plecy okrągłe, nieprawidłowe napięcie mięśniowe czy bóle kręgosłupa u osób młodych.
Aby możliwe było wyleczenie wad postawy u dziecka czy nastolatka, konieczne jest postawienie prawidłowej diagnozy, wdrożenie ćwiczeń lub bardziej złożonej terapii. W pierwszej kolejności rodzic musi zauważyć zatem oznaki nieprawidłowego rozwoju fizycznego u swojej pociechy. Szczególnie uważnie warto obserwować dziecko w następujących okresach:
W tym czasie niezwykle ważne stają się codzienne nawyki dziecka, które należy na bieżąco korygować. Wskazaniami do zgłoszenia się na terapię wad postawy są między innymi:
Zarezerwuj dogodny termin w gabinecie fizjoterapii. Serdecznie zapraszamy!
W terapii wad postawy stosowane są różnego typu metody terapeutyczne, takie jak terapia manualna, terapia powięziowa, terapia punktów spustowych czy neuromobilizacja. Podczas pracy z pacjentem wykorzystywane są też akcesoria do ćwiczeń, takie jak taśmy, wałki czy piłki.
Przebieg terapii wad postawy ustalany jest indywidualnie na podstawie zgromadzonej przez rodzica dokumentacji, a także na podstawie badania i obserwacji dziecka. Jeśli zachodzi taka potrzeba lub gdy istnieją ku temu wskazania, zaplanowany przebieg terapii zostaje zmodyfikowany.
Chociaż wady postawy dotyczą w głównej mierze dzieci i młodzieży, nie oznacza to, że problemy tego typu nie mogą utrudniać codziennego funkcjonowania osobom dorosłym. Dzisiaj wady postawy, a zwłaszcza wady kręgosłupa, stanowią problem cywilizacyjny, wynikający z przewagi siedzącego trybu życia nad aktywnością fizyczną, a także z rosnącego problemu otyłości. Różnica pomiędzy wadami postawy u dzieci i dorosłych to przede wszystkim utrudnienie korekcji wad u osób dojrzałych. Kręgosłup kształtuje się bowiem do około 25. roku życia, a później traci swoją “elastyczność”, dlatego dokonanie pozytywnych zmian w tym obrębie okazuje się znacznie bardziej wymagającym zadaniem.
Mimo to, na terapię wad postawy mogą zgłaszać się także osoby dorosłe. Odpowiednio dobrane techniki, regularnie wykonywane ćwiczenia i zmiana codziennych nawyków pomagają w różnym stopniu skorygować wady postawy i zniwelować ich negatywne skutki. Bardzo ważne jest także, aby osoba dorosła z wadą postawy dbała o swoją aktywność ruchową, która wzmacnia mięśnie poprawia ogólną sprawność, a tym samym zwiększa zdolności samoregenereacji.