Kinesiotaping to metoda terapeutyczna, pozwalająca przedłużyć efekty terapii manualnej. Polega ona na zaaplikowaniu na ciało taśmy, która utrwala rezultaty osiągnięte w ramach leczenia i zapobiega szybkim nawrotom dolegliwości. Kinesiotaping stosuje się w szczególności w medycynie sportowej - w przypadku przeciążeń i kontuzji. Metoda okazuje się jednak przydatna również w rehabilitacji oraz w ortopedii.
Kinesiotaping wykorzystuje naturalne procesy samoleczenia. Oddziałuje na skórę, układ limfatyczny, stawy i mięśnie. Zmniejsza ból poprzez pobudzenie do pracy systemu znieczulenia. Terapię stosuje się głównie u sportowców w przypadku:
Kinesiotaping wspiera redukcję obrzęków i gojenie się ran. Zapobiega zwłóknieniom i powstawaniu blizn. Jest stosowany jako wsparcie leczenia zaburzeń ginekologicznych, pediatrycznych, ortopedycznych i neurologicznych.
Plastry założone na ciało mogą działać:
Plastry stosowane w ramach kinesotapingu mają za zadanie regulować napięcie mięśniowe, a także zwiększać zakres ruchu i siłę mięśni. W miejscu ich naklejenia skóra jest stale delikatnie podciągana. Sprawia to, że przestrzeń między skórą właściwą a powięzią powiększa się, odblokowując naczynia, usprawniając krążenie chłonki, a w efekcie końcowym redukując zastoje i obrzęki.
Plastry działają też przeciwbólowo. Poprawiają sposób funkcjonowania mięśni i stymulują ich regenerację. Po aplikacji taśm na skórę pacjent odczuwa normalizację napięcia mięśniowego i poprawę propriocepcji, czyli czucia własnego ciała.
Największą zaletą kinesiotapingu jest bezpieczeństwo terapii i brak ograniczeń dla ruchomości pacjenta - nadal może on wykonywać każdy rodzaj aktywności. Poza tym, warto podkreślić, że kinesiotaping działa 24 godziny na dobę. W tym czasie wspomaga mechanizmy samoleczenia organizmu, a także przynosi jednoczesną ulgę w bólu.
Kinesiotaping poleca się jako uzupełnienie innych terapii i leczenia rehabilitacyjnego, ponieważ jest to świetna metoda na przedłużenie ich efektów. Plastry można stosować w przypadku każdej części ciała, w zależności od celu terapii i typu schorzenia. Kinesiotaping stosuje się przy kończynach, kręgosłupie, głowie czy nawet twarzy.
Na kinesiotaping warto zapisać się w przypadku:
Do zabiegu kinesiotapingu pacjent przygotowuje się poprzez dokładne oczyszczenie partii ciała, na której zaaplikowany zostanie plaster. Aby taśma dobrze trzymała się skóry, ta musi być, sucha i odtłuszczona. Terapeuta dostosowuje kształt plastra do budowy mięśnia, wybierając spośród takich form taśmy, jak "Y", "I" czy "X". Dla najlepszych efektów istotny jest zarówno właściwy dobór plastra, jak i odpowiednia technika oklejenia.
Chociaż kinesiotaping jest bezpieczną metodą wspomagania i przedłużania efektów leczenia, czasami trzeba z niego zrezygnować. Ma to miejsce w przypadku:
Warto pamiętać, że kinesiotaping nie jest samodzielną metodą leczenia kontuzji sportowych. Nie powinien być też stosowany jako jedyny sposób leczenia.