Suche igłowanie Warszawa

Suche igłowanie nie bez powodu kojarzy się z akupunkturą. W przypadku tej techniki, cienka igła wprowadzana jest jednak głębiej - nie w powierzchowne punkty szlaków energetycznych, a w punkt spustowy, który jest źródłem bólu. Często odpowiedzialne za ból jest napięte pasmo mięśni szkieletowych oddalone od miejsca, w którym dyskomfort jest odczuwany. Suche igłowanie pomaga ten ból zlikwidować, oddziałując bardzo głęboko w struktury ciała, bo aż na tkankę łączną.

Czym jest suche igłowanie?

Suche igłowanie to technika inwazyjna, ale bezpieczna, stosowana do stymulowania punktów spustowych leżących poniżej struktur mięśniowo-powięziowych. Stosuje się ją w celu leczenia bólu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego, a także w leczeniu zaburzeń ruchowych. Określenie “suche” oznacza, że technika nie wymaga iniekcji, jak ma to miejsce w igłowaniu na mokro, podczas którego pacjentowi igłą podaje się na przykład środki znieczulające.

Czym są punkty spustowe?

W ramach techniki suchego igłowania mowa jest o tak zwanych punktach spustowych. Warto wiedzieć więc, że są to sztywne miejsca o nadmiernej tkliwości, zlokalizowane w napiętym paśmie mięśni szkieletowych, dające objawy bólowe. Kiedy są one aktywne, powodują ból spontanicznie. Kiedy zaś są utajone, nie powodują bólu spontanicznego, ale są wrażliwe na dotyk. Punkty spustowe powstają między innymi na skutek oddziaływania takich czynników jak:

  • nadmierne przeciążenie struktur mięśniowych,
  • przebyte urazy,
  • zmiany zwyrodnieniowe,
  • zabiegi operacyjne,
  • schorzenia narządów wewnętrznych.

Punkty spustowe mogą powodować nie tylko ból, ale także uczucie sztywności, ograniczenie ruchomości, osłabienie siły mięśniowej oraz osłabienie kontroli motorycznej.

Kiedy warto skorzystać z terapii suchego igłowania w Warszawie?

Suche igłowanie prowadzi do głębokiego i trwałego rozluźnienia. Pozwala ominąć naczynia krwionośne i nerwowe, trafiając prosto w napięty mięsień. W ramach terapii, specjalista zawsze stara się dążyć do największej skuteczności, wykonując jak najmniej nakłuć.

Terapia suchego igłowania okazuje się pomocna w leczeniu takich schorzeń jak:

  • rwa kulszowa,
  • napięciowe bóle głowy,
  • bóle barków,
  • łokieć tenisisty,
  • łokieć golfisty,
  • bóle ścięgna Achillesa,
  • bóle piszczeli,
  • bóle w stanach zwyrodnieniowych.

Warto jednak łączyć ją z innymi rodzajami terapii i ćwiczeń, aby utrzymać osiągnięte rezultaty.

Jak wygląda suche igłowanie- Warszawa?

Nie trzeba obawiać się zabiegu suchego igłowania - terapeuta przed nakłuwaniem dokładnie oczyszcza bowiem skórę pacjenta, a do igłowania stosuje wyłącznie jednorazowe, sterylne igły akupunkturowe. W trakcie zabiegu takimi przyrządami ma on możliwość dotarcia do głębokich mięśni, czego nie da się osiągnąć za pomocą terapii manualnej (masażem dłońmi).

Pierwszą oznaką udanej terapii suchego igłowania jest błyskawiczna redukcja bólu, a także zwiększenie zakresu ruchu w obrębie danej partii ciała. Co ważne, w trakcie jednej sesji nie można podejmować leczenia dla więcej niż 3-5 mięśni, ponieważ konieczne jest ocenienie reakcji na igłowanie.

Jak przygotować się do suchego igłowania Warszawa?

Pacjent nie musi szczególnie przygotowywać się do zabiegu suchego igłowania. Warto jedynie zadbać o higienę osobistą, założyć wygodne ubranie, a także zabrać ze sobą dokumentację z wynikami badań obrazowych. Należy pamiętać o poinformowaniu terapeuty w przypadku podejrzenia ciąży.

Pacjent powinien być przygotowany na takie objawy pozabiegowe, jak wzmożona bolesność mięśniowa. Efekt ten utrzymuje się maksymalnie do 48 godzin. Dyskomfort można jednak zredukować poprzez zastosowanie ciepłych okładów czy delikatne rozciąganie danych struktur.