Rehabilitacja niemowląt

Nasza placówka zajmuje się rehabilitacją niemowląt, która wspiera je w prawidłowym rozwoju, przy zastosowaniu najskuteczniejszych metod terapeutycznych. Najmłodszych pacjentów otaczamy kompleksową opiekę medyczną, przeprowadzając pełny cykl leczenia. Niemowlęta u których rozwój psychomotoryczny nie przebiega prawidłowo wymagają fachowej pomocy doświadczonych specjalistów. Najważniejsze w terapii tak małych dzieci jest szybkie poddanie ich ćwiczeniom, dzięki czemu łatwiej można skorygować zaburzone funkcje. Rehabilitacja niemowląt umożliwia im prawidłowy rozwój, który wpłynie na właściwe funkcjonowanie w przyszłości.

Rehabilitacja niemowląt – porady dla rodziców z Warszawy

Nasz gabinet zajmuje się nie tylko rehabilitacją niemowląt, ale także edukacją rodziców. Otrzymują oni od nas informacje dotyczące bezpiecznego podnoszenia i noszenia dziecka. Najlepszych sposobów na zabawę w celu rozwinięcia poznawczej motoryki, ale także ubierania i karmienia. Wszelkie te umiejętności pomogą rodzicom łatwiej pielęgnować i rozwijać dziecko, a przy tym wspierać proces terapeutyczny. Doradzamy także w kwestiach:

  • stworzenia otoczenia przyjaznego dla rozwoju małego dziecka,
  • doboru jakościowych i dostosowanych do wieku oraz rozwoju psychoruchowego zabawek,
  • wyboru siedzisk, leżaczków, wózków, nosidełek i fotelików samochodowych.

Połączenie pracy terapeuty z dzieckiem w naszym gabinecie, jak i ćwiczeń rodziców z maluchem jest gwarancją maksymalnych efektów.

Rehabilitacja niemowląt – metoda NDT Bobath

Metoda NDT-Bobath to metoda neurorozwojowa skutecznie wykorzystywana w pediatrii dla wcześniaków, niemowląt, jak i dzieci starszych. Z powodzeniem stosuje się ją u pacjentów z zespołami neurologicznymi, ortopedycznymi, genetycznymi czy wykazujących opóźnienia w rozwoju psychomotorycznym. Koncepcja polega głównie na dokładnej diagnozie motoryki dziecka i wszechstronnym wsparciu w jego rozwoju, ułatwienie mu wykonywania podstawowych czynności.

Rehabilitacja dla niemowląt metodą NDT Bobach – główne zasady:

  • normalizacja napięcia mięśniowego poprzez użycie różnych technik,
  • hamowanie nieprawidłowych odruchów,
  • wyzwalanie prawidłowych wzorców ruchowych przez wspieranie i prowadzenie ruchu z punktów kontroli (głowa, obręcz barkowa, obręcz biodrowa),
  • zastosowanie zdobytych umiejętności w życiu codziennym,
  • rozpoczęcie terapii jak najwcześniej, po zaobserwowaniu pierwszych nieprawidłowości w rozwoju niemowlęcia,
  • przeciwdziałanie deformacjom w stawach, dążenie do liniowości w ustawieniu całego ciała i danych jego odcinków.

Usprawnienie małego pacjenta prowadzone jest podczas indywidualnych sesji terapeutycznych, w których uczestniczą rodzice. Celem terapii jest pomoc dziecku w rozwoju i utrwalenie prawidłowych ruchów, których samodzielnie nie jest w stanie wykonać czy też wykonuje je w sposób niewłaściwy.

Metoda Prechtl’a- narzędzie diagnostyczne

W diagnostyce wcześniaków i niemowląt do 5 miesiąca życia korzystamy z popularnej metody Prechtl’a. Służy ona do obserwacji motoryki spontanicznej niemowląt i umożliwia na precyzyjne określenie przyczyn oraz zaburzeń psycho-motorycznych niemowlaka. Co ważne, jest to całkowicie bezbolesne narzędzie diagnostyczne dające szybkie wyniki. Metoda Prechtl’a ocenia jakość ruchów wykonywanych przez malucha i porównuje je ze wzorcami, które są podobne u większości dzieci w danym wieku, czyli tak zwanymi wzorcami globalnymi. Są one widoczne w formie minimalnych ruchów albo drgnięć określanymi „fridgety movements” (np. w placach nóg lub rąk). Dzięki szybkiej i dokładnej diagnostyce jesteśmy w stanie dobrać najlepsze metody rehabilitacji i rozpocząć od razu cały jej proces.