Poród jest ogromnym wyzwaniem dla organizmu. Nie można oczekiwać, że tuż po nim wróci się do pełnej sprawności. Da się jednak przyśpieszyć proces regeneracji, jeżeli zastosuje się odpowiednie ćwiczenia. Pomogą one nie tylko łatwiej dojść do siebie pod względem fizycznym, ale również psychicznym. Są bowiem wyrazem dbania o swoje zdrowie. Jaką konkretnie aktywność warto wykazywać tuż po urodzeniu dziecka, aby nie zrobić sobie krzywdy?
Jeszcze zanim wstanie się po raz pierwszy od tego wyjątkowego wydarzenia, warto zdecydować się na mały trening. Przeprowadza się go leżąc na plecach, gdy nie przeszkadzają w tym dolegliwości bólowe. Każda kobieta dochodzi do siebie w innym tempie i nie wszystkie poradzą sobie z dowolną aktywnością od razu. Należy dać sobie nieco czasu i wykonywać wszystkie ruchy powoli. Ćwiczenia po porodzie, które mają za zadanie zapobiec zakrzepom, to między innymi:
Jak łatwo zauważyć, taki trening nie powinien sprawiać większych trudności przeciętnej kobiecie. Nie jest on skomplikowany oraz nie zwiększa ryzyka wystąpienia powikłań. Ma za to wiele prozdrowotnych zalet. Wspomniany zestaw ćwiczeń po porodzie powinno się wykonywać w trakcie spokojnego oddychania. Pobudza się dzięki temu krążenie i aktywizuje mięśnie, ale bez nadmiernego obciążania mocno wyczerpanego organizmu.
Wiele kobiet zastanawia się, kiedy zacząć ćwiczyć po porodzie, aby było to w pełni bezpieczne. Wyżej wymienione ćwiczenia można wykonywać jeszcze przed pierwszą pionizacją. Są one częścią profilaktyki przeciwzakrzepowej. Można je wprowadzić w pierwszej dobie po urodzeniu dziecka. Jeżeli jednak ma się co do tego wątpliwości, warto doradzić się położnej lub rehabilitanta, gdy takowy pracuje na oddziale. Trzeba pamiętać, że aktywność fizyczna w tym wyjątkowym czasie ma za zadanie pomóc w regeneracji organizmu, a nie przyczynić się do spadku wagi. Nie powinno się wobec tego podejmować zbyt dużego wysiłku.
Ważne jest nie tylko unikanie zakrzepicy, ale również zadbanie o swoje plecy, których ból to problem większości kobiet po urodzeniu potomka. Ćwiczenia na kręgosłup można zacząć wykonywać 8 godzin po porodzie naturalnym i 12 godzin po cesarskim cięciu. Świetnie sprawdzi się koci grzbiet oraz oddychanie przeponowe z dzieckiem. Polega ono na tym, że leżąc na plecach ugina się nogi w kolanach. Następnie umieszcza się malucha na brzuchu i oddycha tak, aby unosił się i opadał razem z noworodkiem. Skutecznie rozluźni to mięśnie pleców.
Wspomniane formy aktywności fizycznej z pewnością przydadzą się młodym mamom. Nie tylko minimalizują ryzyko zakrzepicy, ale również pozwalają na aktywizację mięśni. Dzięki temu zmniejszają dolegliwości bólowe, jakie mogą pojawiać się jeszcze długo po porodzie. Ważne są zwłaszcza ćwiczenia na kręgosłup, gdyż jest on mocno obciążany w trakcie ciąży. Trzeba również pamiętać, aby nie podnosić dziecka podczas schylania się na prostych nogach. Należy zamiast tego ugiąć nogi i wypiąć pośladki do tyłu, a malucha trzymać blisko klatki piersiowej. Zmniejszy to ryzyko wystąpienia dyskopatii w przyszłości.