Osteopatia staje się coraz popularniejszą metodą terapii w naszym kraju. Co ważne, jest to jedna z dziedzin nauki opierająca się na naukowych założeniach. Osteopaci łączą wiedzę z zakresu fizjologii, anatomii i psychiki człowieka, aby diagnozować i leczyć zaburzenia powiązane z narządem ruchu, układem współczulnym i narządami wewnętrznymi.
Osteopatia opiera się na holistycznym przekonaniu, iż ludzki organizm stanowi jedną całość, a nie pojedyncze i samodzielnie funkcjonujące narządy. Według tej terapii korzystanie z wąskich specjalizacji w leczeniu nie daje spodziewanych efektów. Osteopatia skupia się na całej kondycji pacjenta, z uwzględnieniem jego stanu układu nerwowego. Istotną rolę w terapii odgrywa zwłaszcza układ odpornościowy odpowiedzialny za samoleczenie i samoregulację organizmu. Jeśli działa on prawidłowo wówczas organizm jest w stanie wyzdrowieć bez środków farmakologicznych czy też zabiegów chirurgicznych.
Osteopata jest specjalistą zajmującym się diagnozowaniem i leczeniem wielu schorzeń. Może nim zostać lekarz lub fizjoterapeuta, który ukończył odpowiednie szkolenia. Jego zadaniem jest odzyskanie u pacjenta równowagi pomiędzy psychiką a ciałem. W trakcie stawiania diagnozy osteopata wykonuje badanie manualne, a także korzysta ze zdjęć RTG i wyników rezonansu magnetycznego. W razie potrzeby kieruje pacjenta na badania obrazowe czy laboratoryjne, po czym stawia diagnozę i planuje proces terapii. Specjalista z tej dziedziny zajmuje się kompleksowo zdrowiem danej osoby.
Z pomocy osteopaty warto skorzystać w przypadku zmagania się z wieloma dolegliwościami. Jego praca okazuje się skuteczna nie tylko w problemach w obszarze układu mięśniowo-szkieletowego (urazy, kontuje, dyskopatie, bóle stawów), ale też w zaburzeniach związanych z układem krążeniowym, pokarmowym, oddechowym, endokrynnym czy moczowo-płciowym. Co ważne, leczeniu u osteopaty mogą poddać się także kobiety w ciąży i najmłodsi pacjenci. Problemy, z jakimi można udać się do tego specjalisty, to między innymi:
Specjalista po diagnozie dobiera najlepszą technikę leczenia dla danego pacjenta. Wiele zależne jest od dolegliwości, na jakie się on skarży. Często stosowaną techniką jest manipulacja powięzi, których dysfunkcje zaburzają działanie układu nerwowego oraz narządów wewnętrznych. Jeżeli pacjent boryka się z bólem mięśni, wówczas terapeuta wybiera terapię punktów spustowych lub manipulacje mięśniowo-powięziowe. Właściwie dobrane metody leczenia równoważą działanie autonomicznego układu nerwowo. Często pacjenci już po pierwszym zabiegu odczuwają znaczną ulgę.
Najpierw przeprowadzany jest dokładny wywiad z pacjentem. Specjalista musi uzyskać informacje dotyczące jego stanu zdrowia, przebytych chorób, rodzaju i czasu trwania dolegliwości. Zadaje też pytania co do stosowanych przez pacjenta leków, przebytych urazów i wypadków oraz prowadzonego trybu życia i warunków pracy. Po wywiadzie podmiotowym osteopata przechodzi do badania fizykalnego pacjenta, w którego trakcie ocenia: symetrię ciała, stan skóry, tkliwość tkanek, a także zakres ruchu. Ponadto, wykonuje też funkcjonalne testy kliniczne.
Zabiegi przeprowadzane przez osteopate są całkowicie bezpieczne, bezbolesne i nieinwazyjne. Z tego względu, mogą być wykonywane także u kobiet ciężarnych, jak i małych dzieci. Wizyta u tego specjalisty nie wiąże się z okresem rekonwalescencji, a więc pacjent może od razu wrócić do swoich codziennych obowiązków. Metody leczenia osteopatycznego stosowane są też w stanach ostrych i przewlekłych, w których to mogą zniwelować dolegliwości bólowe. Pozwalają też niekiedy na zrezygnowanie czy ograniczenie przyjmowania środków farmakologicznych, czy suplementów. Osteopatia nie tylko tłumi uporczywe dolegliwości, ale też je całkowicie eliminuje.