Czym jest Terapia Wisceralna?

Coraz więcej osób starających się usprawnić swoje ciało lub odzyskać zdrowie, szuka dla siebie takich metod leczenia, które są naturalne i holistyczne. Taka sama tendencja panuje także wśród fizjoterapeutów i lekarzy, dlatego pacjenci mają do wyboru coraz to nowe techniki manualne. Wśród nich jedną z ciekawszych propozycji jest natomiast terapia wisceralna. Na czym polega taki sposób przywracania sprawności organizmu?

Czym jest terapia wisceralna?

Terapia wisceralna to terapia manualna, wykształcona na podstawie masażu brzucha i różnych, sprawdzonych ludowych metod leczniczych, wzbogacona o wiedzę z dziedziny fizjologii człowieka. W praktyce, taka terapia jest manualną pracą na narządach wewnętrznych człowieka. Dotyczy przede wszystkich narządów w jamie brzusznej, choć nie tylko. W ramach terapii wisceralnej wykorzystuje się wpływ funkcjonowania jamy brzusznej na pozostałe układy w ciele człowieka. Pozwala to eliminować między innymi problemy gastryczne, ale też ginekologiczne czy psychiczne. Ponieważ coraz więcej osób zostaje dotkniętych skutkami złej diety i braku ruchu, wiele elementów układu mięśniowo-powięziowego może przestać pełnić swoje funkcje w ich ciele. Na powięzi da się jednak pracować, a tym samym uzyskiwać korzystne efekty takiej pracy dla całego organizmu. 

Na czym polega terapia wisceralna w praktyce?

Terapia wisceralna to przede wszystkim usprawnienie układu pokarmowego. W ramach takiej terapii specjalista pracuje w obrębie jamy brzusznej pacjenta, gdzie znajdują się wszystkie mięśnie, powięzi i narządy wewnętrzne. Masaż wisceralny jest głębokim masażem brzucha. Jego cel to natomiast pozbycie się napięć i przywrócenie właściwego stanu układu trzewnego. Przyczyną tego typu problemów jest z reguły sposób prowadzenia życia – zła jakość diety, negatywne nawyki żywieniowe, brak aktywności fizycznej. Efekty terapii wspierają więc zmiany w tym zakresie. Czym skutkuje natomiast wisceralna terapia wykonana przez specjalistę? Ucisk narządów wewnętrznych przywraca właściwe napięcie jamy brzusznej i poprawia krążenie krwi w okolicach kręgosłupa, nóg, ramion czy klatki piersiowej. Dzięki temu możliwe jest wyeliminowanie różnych dolegliwości bólowych, na przykład migren. Najlepiej znane są osteopatyczne techniki wisceralne, ale w ramach tego typu leczenia stosuje się też hirudoterapię, czyli terapię pijawkami lekarskimi.

Komu pomoże terapia wisceralna?

W ramach terapii wisceralnej pacjenci mogą pozbyć się między innymi bolesnych miesiączek, nietrzymania moczu, problemów z pęcherzykiem żółciowym, problemów z wątrobą i problemów z trzustką. Masaż usprawni pracę tych organów i poprawi ich funkcje. Terapia jest bardzo pomocna dla osób z problemami jelitowymi, zwłaszcza z tak zwanym jelitem drażliwym. Co ciekawe, działa tez na bóle kręgosłupa, reguluje metabolizm i perystaltykę jelit, a także wspomaga odchudzanie. Terapię wisceralną mogą wybrać dla siebie osoby z obniżoną odpornością, ponieważ masaż jamy brzusznej poprawia przepływ limfy, a tym samym pomaga organizmowi skuteczniej walczyć z różnymi infekcjami. Będzie to także dobra metoda na oczyszczenie ciała z toksyn, z uwagi na fakt, że techniki wisceralne wspierają proces odtruwania organizmu. Terapia wisceralna stosowana jest jednak przede wszystkim w przypadku dolegliwości układu pokarmowego, które mogą być spowodowane nie tylko złą dietą, ale też zastojami żylnymi i limfatycznymi, niedokrwieniem, niedotlenieniem, zmianą położenia narządów wewnętrznych, wzrostem napięcia tkanek miękkich i stresem.