Metoda FM uznawana jest za jedną z najskuteczniejszych form terapii stosowanych przy bólach i dysfunkcjach kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i szyjnym. Terapia powięziowa (Facial Manipulation) może być wykorzystywana u większości pacjentów z dolegliwościami bólowymi, w tym także po wypadkach i urazach. Manipulacje powięziowe cenione są także w procesie leczenia urazów sportowych.
Fizjoterapia opierająca się na manipulacjach powięziowych skupia się na układzie powięziowym, a więc przegrodach, membranach i błonach ciała człowieka. W jej obszarze lokalizowane są punkty densyfikacji, zgrubień przyczyniające się do objawów bólowych, które dzięki właściwej manipulacji znikają. Specjalista przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad, wykonuje badanie palpacyjne, próby ruchomości tkanek i wyciąga wnioski z uzyskanych informacji. Metoda FM uznawana jest przez fizjoterapeutów za jedną z najefektywniejszych terapii manualnych eliminujących ból. Wykorzystując mowę ciała i opis dolegliwości przez pacjenta, terapeuta dobiera indywidualnie dopasowana formę terapii manualnej, która daje niemal błyskawiczną poprawę. Terapia ta nie może być wykonywana u osób z otwartą raną, tętniakiem, ostrym stanem zapalnym i schorzeniami układu nerwowego.
Powięź jest to rodzaj tkanki łącznej, która składa się z włókien elastycznych, kolagenowych i substancji podstawowej. Zadaniem powięzi jest przede wszystkim:
Warto pamiętać, że powięź przenika i otacza całe ciało człowieka, integrując je ze sobą. Ma wiele zadań, a wszelkie zaburzenia w jej napięciu skutkują wystąpieniem uciążliwych objawów.
Manipulacja Powięzi polega na wpływie terapeutycznym w danych punktach na powierzchni powięzi głębokiej i powięzi powierzchownej. Punkty znajdujące się w obszarze powięzi głębokiej określane są mianem centrów koordynacji i centrów fuzji. Punkty te są miejscem przecięcia wektorów sił generowanych przez funkcjonowanie danych mięśni. W rejonie powięzi powierzchownej zmian szuka się w obrębie tak zwanych kwadratów (podzielonych obszarów ciała). Manipulacja powięzi służy do eliminacji densyfikacji. Densyfikacja jest to zagęszczenie w obrębie substancji podstawowej, której wynikiem jest sztywnienie danego punktu. Zagęszczenie jest mechanizmem obronno-ochronnym organizmu i ma wesprzeć ciało i ochronić tkanki podatne na przeciążenie czy genetycznie słabe. Dzieje się tak w przypadku pracy w trudnych warunkach, silnego urazu, przeciążeń, mikrourazów, stresu. W sytuacji, kiedy już skończy się potencjał adaptacyjny organizmu, może ono skutkować podrażnieniem receptorów bólowych czy zmianą biomechaniki w obrębie stawu, w którego rejonie znajduje się densyfikacja. Zagęszczenie działa też niekorzystnie na funkcje narządów wewnętrznych
Terapia składa się z pewnych etapów:
1. Wywiad- podczas niego specjalista gromadzi wszelkie niezbędne informacje dotyczące przebytych przez pacjenta urazów, operacji, dokuczających mu dolegliwości czy specyfiki jego pracy.
2. Ustalenie planu leczenia na podstawie przeprowadzonego wywiadu.
3. Weryfikacja palpacyjna- terapeuta poszukuje densyfikację w ważnych dla pacjenta punktach.
4. Rozpoczęcie leczenia po rozpoznaniu punktów densyfikacji.
Metoda FM jest dosyć bolesną techniką, aczkolwiek daje zadziwiająco szybkie efekty. Wskazana jest do stosowania zwłaszcza u osób po urazach, zmagających się z ostrym bólem wywołanym skręceniem czy zwichnięciem stawu, po urazach sportowych (np. łokieć tenisisty), urazach stawu kolanowego oraz barkowego. Metoda FM przydaje się też w bólach pleców, ramion, karku, ograniczeniach ruchomości oraz objawach neurologicznych (uczucie osłabienia, mrowienie, drętwienie). Technika FM może też pomóc w przypadku bólu pojawiającego się w układzie ruchu (uderzenia, naciągnięcia, skręcenia), po upadkach oraz przy objawach ze strony układu trzewnego.