Metoda fits, jako skuteczny sposób leczenia skoliozy u dzieci

Metoda FITS jest autorską koncepcją stworzoną w 2004 roku przez dr.med M. Białek i mgr A. M’hango dla dzieci zmagających się ze skoliozami oraz wadami postawy. Koncepcja jest w dalszym ciągu udoskonalana i rozwijana, co ważne, otrzymała rekomendację Międzynarodowego Towarzystwa Leczenia Skolioz. Jej zaletą jest przede wszystkim indywidualne dobranie technik i ćwiczeń w terapii skoliozy, co pozwala na uzyskanie zadowalających efektów.

Czym jest skolioza?

Skolioza jest to schorzenie polegające na zmianach występujących w płaszczyźnie strzałkowej, czołowej oraz poprzecznej. Przyczyny tego zjawiska nie są znane i skutkują zniekształceniem kręgosłupa, który zaczyna wykonywać ruch przypominający śrubę. Do progresji skoliozy może dochodzić aż do osiągnięcia pełnej dojrzałości kostnej. W przypadku tego schorzenia niezwykle istotne jest wczesne postawienie diagnozy i rozpoczęcie skutecznej rehabilitacji. Rodzice mogą podejrzewać u swojego dziecka skoliozę, jeśli ma ono asymetrycznie ustawione ramiona, łopatki, talerze biodrowe czy wcięcie w talii po jednej stronie.

Na czym polega metoda FITS?

FITS (Funkcjonalna Indywidualna Terapia Skolioz) to metoda opracowana na podstawie wielu metod fizjoterapeutycznych, dopracowana na potrzeby pracy z dziećmi z wadami postawy, skoliozami czy chorobę Scheuermanna. Biorąc pod uwagę kąt skrzywienia kręgosłupa i wyniku badań pacjenta, terapeuta opracowuje indywidualny plan ćwiczeń, które mają na celu stabilizację czy zmniejszenie kąta skrzywienia w skoliozach progresywnych, polepszenie stanu klinicznego, funkcji oddechowej oraz ogólnej sprawności danego pacjenta. Specjalista zajmuje się także rozluźnieniem nadmiernie napiętych struktur mięśniowo-powięziowych ograniczających ruch korekcji przez wykorzystanie wielu technik energizacji mięśni. Metoda FITS może być używana jako sposób wsparcia leczenia gorsetowego, samodzielny system korekcji skolioz, korekcja obręczy barkowej oraz miedniczej po interwencjach chirurgicznych czy też przygotowanie najmłodszych pacjentów do zabiegu operacyjnego.

Komu zalecana jest metoda FITS?

Jest to terapia skierowana do dzieci oraz młodzieży zmagających się z takimi wadami postawy jak:

  • skolioza,
  • koślawość czy szpotawość kolan,
  • postawa skoliotyczna,
  • choroba Scheuermana,
  • zaburzenia funkcjonowania taśm mięśniowych w płaszczyźnie strzałkowej,
  • stopy płaskie, płasko- koślawe, szpotawe,
  • asymetria, której przyczyną są nierównej długości kończyny dolne.

Etapy terapii metodą FITS

I etap- standardowe badanie ortopedyczne i badanie w koncesji metody FITS. Etap ten polega na dokładnej diagnostyce, w celu przygotowania do wprowadzenia odpowiednio dobranej terapii.

II etap– opracowanie mięśni, powięzi, więzadeł oraz stawów, które ograniczają przeprowadzenie korekcji. W tym etapie terapeuta pracuje z dzieckiem, jak i wykonuje ono ćwiczenia samodzielne i z rodzicem w domu.

III etap– budowanie, stabilizacja oraz utrwalenie nowej postawy w danych pozycjach. Etap ten polega na nauce przyjmowania prawidłowej postawy i właściwego napięcia konkretnych mięśni, jak i informacje dotyczące sposobu przeciwdziałania pogorszeniu się wady.

Jakie są najważniejsze założenia koncepcji FITS?

  • Relaksacja struktur mięśniowo-powięziowych ograniczających trójpłaszczyznowy ruch korekcyjny
  • Uświadomienie dziecku aktualnej deformacji kręgosłupa oraz tułowia, a także przekazanie informacji dotyczących kierunku korekcji skoliozy,
  • Nauka prawidłowego obciążania stóp, dzięki któremu redukuje się ustawienie miednicy, a kończyny dolne są równomiernie obciążone,
  • Poprawa segmentalnej kifotyzacji kręgosłupa piersiowego,
  • Torowanie prawidłowego trójpłaszczyznowego oddechu korekcyjnego w pozycjach fizjologicznych,
  • Wskazanie właściwych wzorców korygujących skoliozę i wszystkie deformacje tułowia związane ze skrzywieniem,
  • Wzmocnienie siły mięśni dna miednicy i krótkich rotatorów kręgosłupa, które skutkuje polepszeniem stabilizacji dolnego tułowia,
  • Nauka ćwiczeń równoważnych oraz wspierających nerwowo-mięśniową koordynację w korekcji skoliozy,
  • Nauka prawidłowego shiftu kręgosłupa w płaszczyźnie czołowej dla korekcji łuku pierwotnego ze stabilizacją lub utrzymaniem w korekcji łuku wtórnego,
  • Nauka właściwego obciążania pośladków w siadzie, nauka prawidłowego chodu oraz wszelkich codziennych czynności.

Zaletą metody FITS jest indywidualne podejście do pacjenta, ale także to, że dziecko może wykonywać ćwiczenia także w domu. Warto podkreślić, że jest to metoda rekomendowana na całym świecie i uznawana za wysoce skuteczną.