Kinezyterapia co to jest?

Osoby po przebytej chorobie lub po urazie szukają pomocy u fizjoterapeuty, który jest w stanie pomóc im odzyskać pełną sprawność. W ramach fizjoterapii można skorzystać nie tylko z masażu, ale również z kinezyterapii, czyli specjalnych ćwiczeń, które przywracają poprawną funkcjonalność stawom i mięśniom. Na czym dokładnie polega pracy kinezyterapeuty i jakie ćwiczenia wykonuje się w ramach kinezyterapii?

Kinezyterapia co to jest?

Wyszukując w sieci hasło „fizjoterapia definicja” dowiadujemy się, że kinezyterapia jest jedną z trzech dziedzin fizjoterapii. Obok niej istnieje też fizykoterapia (wykorzystanie pola magnetycznego czy jonoferezy) oraz masaż klasyczny. Czym jednak jest kinezyterapia? Nazwa tej dziedziny pochodzi od dwóch pojęć, z których najważniejsza jest kineza, czyli ruch. Kinezyterapeuta współpracując z pacjentem oddziałuje na jego organizm właśnie poprzez ruch. Ćwiczenia w ramach kinezyterapii wykonuje się w większym lub mniejszym stopniu z pomocą specjalisty, ale zawsze pod jego nadzorem. Taka terapia może oddziaływać zarówno na cały organizm, jak i na poszczególne zespoły mięśni i stawów. Kinezyterapia indywidualna znajduje zastosowanie między innymi w przypadku ponownej nauki chodzenia po wypadku czy też przy niwelowaniu wad postawy. 

Kinezyterapia ćwiczenia

Kinezyterapia indywidualna może opierać się na wykonywaniu różnego rodzaju ćwiczeń. Dzielimy je na trzy grupy, w zależności od tego, w jaki sposób są wykonywane i w jakim stopniu polegają na współpracy z kinezyterapeutą. Kinezyterapia może obejmować więc:

  • ćwiczenia bierne, czyli stymulację wybranej części ciała przez fizjoterapeutę, tj. bez udziały pacjenta, są to ćwiczenia wykonywane w pozycji leżącej,
  • ćwiczenia czynne, czyli czynności wykonywane przez pacjenta samodzielnie pod nadzorem specjalisty lub we współudziale z fizjoterapeutą,
  • ćwiczenia specjalne, czyli połączenie dwóch poprzednich rodzajów ćwiczeń, skoordynowanych przez fizjoterapeutę, ich celem jest usprawnienie lub wzmocnienie konkretnych grup mięśni. 

Rodzaje kinezyterapii

Zabiegi kinezyterapii umownie dzieli się również ze względu na obszar oddziaływania. W zależności od charakteru danej partii ciała metody kinezyterapii są bowiem nieco inne. Wyróżniamy zatem między innymi:

  • kinezyterapię kolana – jej celem jest stabilizacja ruchu, poprawa koordynacji, zwiększenie siły mięśniowej. Jeśli staw kolanowy został uszkodzony, stosuje się kinesiotaping. 
  • kinezyterapię kręgosłupa – jej celem jest znalezienie źródła bólu i zapobieganie jego ponownemu wystąpieniu, stosowane są takie metody jak metoda McKenziego (przy bólach) lub Dobo-Med (przy schorzeniach kręgosłupa)
  • kinezyterapia barku – jej celem jest zwiększenie zakresu ruchu, regulacja napięcia mięśniowego w obrębie urazu. Najczęściej stosowany jest kinesiotaping, który poprawia przepływ limfy i usprawnia regenerację tkanek
  • kinezyterapia nadgarstka – jej celem jest zwiększenie stabilności stawu i elastyczności mięśni, stosowane są ćwiczenia czynne i bierne, a także wspomniany już kinesiotaping.

Kinezyterapia neurologiczna

Warto wspomnieć, że kinezyterapia wpływa również na funkcjonowanie układu nerwowego. Można stosować ją po urazach głowy, a nawet rdzenia kręgowego. Kinezyterapia poprawia przewodnictwo między nerwami, co pozwala przywrócić im dawną sprawność. Zalecana jest między innymi w przypadku pacjentów ze stwardnieniem rozsianym czy porażeniem mózgowym. W ramach rehabilitacji neurologicznej stosuje się ćwiczenia w pozycji siedzącej, leżącej i stojącej, a także reedukację chodu i poprawę motoryki ust czy języka.