Osoby po przebytej chorobie lub po urazie szukają pomocy u fizjoterapeuty, który jest w stanie pomóc im odzyskać pełną sprawność. W ramach fizjoterapii można skorzystać nie tylko z masażu, ale również z kinezyterapii, czyli specjalnych ćwiczeń, które przywracają poprawną funkcjonalność stawom i mięśniom. Na czym dokładnie polega pracy kinezyterapeuty i jakie ćwiczenia wykonuje się w ramach kinezyterapii?
Wyszukując w sieci hasło „fizjoterapia definicja” dowiadujemy się, że kinezyterapia jest jedną z trzech dziedzin fizjoterapii. Obok niej istnieje też fizykoterapia (wykorzystanie pola magnetycznego czy jonoferezy) oraz masaż klasyczny. Czym jednak jest kinezyterapia? Nazwa tej dziedziny pochodzi od dwóch pojęć, z których najważniejsza jest kineza, czyli ruch. Kinezyterapeuta współpracując z pacjentem oddziałuje na jego organizm właśnie poprzez ruch. Ćwiczenia w ramach kinezyterapii wykonuje się w większym lub mniejszym stopniu z pomocą specjalisty, ale zawsze pod jego nadzorem. Taka terapia może oddziaływać zarówno na cały organizm, jak i na poszczególne zespoły mięśni i stawów. Kinezyterapia indywidualna znajduje zastosowanie między innymi w przypadku ponownej nauki chodzenia po wypadku czy też przy niwelowaniu wad postawy.
Kinezyterapia indywidualna może opierać się na wykonywaniu różnego rodzaju ćwiczeń. Dzielimy je na trzy grupy, w zależności od tego, w jaki sposób są wykonywane i w jakim stopniu polegają na współpracy z kinezyterapeutą. Kinezyterapia może obejmować więc:
Zabiegi kinezyterapii umownie dzieli się również ze względu na obszar oddziaływania. W zależności od charakteru danej partii ciała metody kinezyterapii są bowiem nieco inne. Wyróżniamy zatem między innymi:
Warto wspomnieć, że kinezyterapia wpływa również na funkcjonowanie układu nerwowego. Można stosować ją po urazach głowy, a nawet rdzenia kręgowego. Kinezyterapia poprawia przewodnictwo między nerwami, co pozwala przywrócić im dawną sprawność. Zalecana jest między innymi w przypadku pacjentów ze stwardnieniem rozsianym czy porażeniem mózgowym. W ramach rehabilitacji neurologicznej stosuje się ćwiczenia w pozycji siedzącej, leżącej i stojącej, a także reedukację chodu i poprawę motoryki ust czy języka.