Odpowiedzi na 10 najczęściej zadawanych pytań przed pierwszym zabiegiem akupunktury w gabinecie fizjoterapii

Jakich odczuć mogę się spodziewać podczas samego zabiegu? Czy to będzie bolesne?

W trakcie wbijania igły czuć uszczypnięcie i charakterystyczne rozpieranie, które najczęściej ustępuje po kilku sekundach. Zabieg akupunktury nie jest bolesny, jednak odczucia mogą się różnić w zależności od okolicy ciała i dyspozycyjności pacjenta danego dnia. Uczucie rozdrażnienia czy niewyspania mogą wpłynąć na silniejsze doznania.

Czy igły są bezpieczne i jakie stosowane są procedury higieniczne w gabinecie w celu uniknięcia zakażeń?

Używane podczas zabiegów akupunktury igły są nowe, sterylne i jednorazowe, a skóra pacjenta oraz dłonie terapeuty dezynfekowane przed zabiegiem.

Jakie są korzyści zdrowotne, których można oczekiwać po zabiegu akupunktury?

W trakcie zabiegu akupunktury uwagę skupiamy na dolegliwościach zgłaszanych przez pacjenta i ich przyczynach. (bóle stawów, mięśni, bóle głowy, migreny itp.)  Dodatkowo dzięki zabiegom akupunktury może nastąpić poprawa w funkcjonowaniu układu pokarmowego i  nerwowego, szybsza regeneracja po wysiłku, lepsza jakość snu, poprawa koncentracji a także  łatwiejsze radzenie sobie ze stresem.

Jak długo trwać będzie sam zabieg akupunktury, i czy będę musiał/musiała pozostać w jednym miejscu przez cały ten czas?

Zabieg akupunktury  trwa 20-30 min, pacjent znajduje się w pozycji leżącej na brzuchu lub plecach (w zależności od nakłuwanych punktów). Całkowite unieruchomienie nie jest konieczne, jednak należy zwrócić szczególną uwagę na części ciała, w których znajdują się igły.

Czy zabiegi akupunktury są indywidualnie dopasowane do moich potrzeb i dolegliwości?

Zabieg za każdym razem dopasowywany jest do potrzeb i dolegliwości pacjenta, a także do wniosków wyciągniętych z wywiadu i badania pulsu danego dnia.

Czy będę musiał/musiała rozebrać się lub dostosować swoją odzież podczas zabiegu akupunktury?

W zależności od wybranych przez terapeutę punktów może być konieczne odsłonięcie pewnych części ciała. Najwięcej nakłuwanych punktów znajduje się na przedramionach, podudziach, brzuchu, plecach oraz twarzy.

Jak często powinienem/powinnam wracać na kolejne zabiegi, aby uzyskać najlepsze efekty?

Częstotliwość zabiegów jest indywidualnie omawiania w trakcie pierwszej wizyty i zależy od dolegliwości pacjenta. W naszym gabinecie zabiegi akupunktury przeprowadzane są nie częściej niż raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie. Zdarza się, że z biegiem terapii umawiamy wizyty raz w miesiącu. Częstotliwość spotkań może być większa, gdy łączymy akupunkturę naprzemiennie z fizjoterapią.

Czy jest coś, czego powinienem/powinnam unikać przed wizytami, takie jak jedzenie, napoje czy aktywność fizyczna?

Obfity posiłek, kawa, napoje energetyczne czy duży wysiłek fizyczny przed wizytą mogą wpłynąć na diagnozę stawianą na podstawie badania pulsu. Jeśli coś takiego miało miejsce – poinformuj terapeutę.

Czy mogę się spodziewać jakichkolwiek reakcji lub skutków ubocznych po zabiegu akupunktury, i co powinienem/powinnam zrobić w razie ich wystąpienia?

Reakcja pacjenta na zabieg jest bardzo indywidualna. Do najczęstszych skutków ubocznych należą małe siniaki lub dyskomfort w miejscu wbicia igły, może pojawić się uczucie zmęczenia, lekkie zawroty głowy (częściej przez utrzymywanie pozycji leżącej niż przez sam zabieg akupunktury). U kobiet możliwe jest lekkie przesunięcie faz cyklu miesiączkowego.

Czy można mi polecić jakieś ćwiczenia lub nawyki, które mogę wdrożyć w życiu codziennym, aby wspomóc i uzupełnić skuteczność zabiegów akupunktury?

W zależności od dolegliwości, z którymi zgłasza się pacjent takie wskazówki mogą zostać udzielone. Dotyczą najczęściej higieny snu, posiłków, aktywności fizycznej, rytmu dobowego.