Czym jest wdowi garb i jak skutecznie się go pozbyć?

Wdowi garb, zwany też karkiem bawolim, coraz częściej pojawia się nie tylko u osób starszych, ale też u ludzi młodych. To nieestetyczne, a co gorsza bolesne, wybrzuszenie wymaga prawidłowego leczenia. Na rozwój takiej deformacji narażone są natomiast te osoby, które ignorują zalecenia związane z utrzymaniem prawidłowej postawy ciała. Skąd bierze się wdowi garb i jak go usunąć?

Jak wygląda wdowi garb?

Wdowi garb wziął swoją nazwę od grupy pacjentów, których najczęściej dotyczył. Ta wada postawy rozwijała się bowiem głównie u kobiet starszych, w wieku menopauzalnym. Wdowi garb jest wyniosłością tkankową zlokalizowaną u podstawy karku, czyli w dolnej części kręgosłupa szyjnego. Może towarzyszyć mu również pogłębienie kifozy piersiowej, zaokrąglenie pleców oraz nadmierne wysunięcie głowy do przodu. Niestety, wdowi garb coraz częściej pojawia się nie tylko u seniorów, ale również u ludzi młodych. Dlaczego?

Przyczyny powstawania wdowiego garbu

Wdowi garb powstaje najczęściej na skutek przeciążenia mięśni odcinka szyjnego kręgosłupa, co spowodowane jest długotrwałym przyjmowaniem niewłaściwej postawy ciała. W dzisiejszych czasach źródłem problemu bywa zatem przede wszystkim przesiadywanie przed komputerem przez wiele godzin dziennie. Poza tym, wadzie tej sprzyjają czynniki psychogenne, jak chociażby chroniczny stres.

Wdowi garb częściej pojawia się u osób, które:

  • chorują na osteoporozę,
  • mają skłonności genetyczne, odziedziczyły zaburzenia budowy kręgosłupa,
  • mają problemy ze wzrokiem.

Warto podkreślić też, że wdowi garb to nie tylko problem natury estetycznej. Takie wybrzuszenie jest bolesne, wrażliwe na dotyk. Obok widocznych gołym okiem objawów deformacji towarzyszą też:

  • mdłości,
  • zawroty głowy,
  • mrowienie rąk,
  • sztywność żuchwy,
  • bruksizm,
  • zaburzenia oddychania,
  • szumy uszne,
  • ograniczenie swobody poruszania szyją.

Jak leczy się wdowi garb?

Leczenie wdowiego garbu jest tym efektywniejsze, im wcześniej wada zostanie zdiagnozowana. Bywa jednak, że konieczna okazuje się operacja, czyli chirurgiczne usunięcie nagromadzonej tkanki włóknisto-tłuszczowej. Na operację kieruje się jednak tych pacjentów, u których zawiodły inne metody leczenia (nieinwazyjne). Wsparcia w przypadku wdowiego garbu należy szukać u ortopedy, fizjoterapeuty i psychoterapeuty, jeśli zmiana ma podłoże psychologiczne, czyli jest związana ze stresem.

W ramach fizjoterapii wdowiego garbu stosuje się techniki, które zmniejszają napięcie i rozluźniają tkanki. Prowadzi to również do złagodzenia objawów bólowych. Specjalista może zaproponować między innymi technikę PIR, masaż tkanek głębokich oraz terapię punktów spustowych. Pomocna okazuje się także terapia manualna, w tym masaż poprzeczny.

Czasami osoby z wdowim garbem muszą nosić odpowiednio dobrany gorset ortopedyczny, który wymusza utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. Jego zadaniem jest także znosić napięcie mięśniowe i łagodzić ból. Alternatywą dla gorsetu są taśmy lecznicze, czyli kinesiotaping. Plastrowanie eliminuje ból i zmniejsza uczucie drętwienia. Działa też rozluźniająco i poprawia ukrwienie tkanek. 

Pacjent z wdowim garbem powinien wykonywać również ćwiczenia z użyciem rollerów i piłeczek do masażu. Dzięki nim możliwe jest rozluźnienie przykurczonych mięśni. W leczeniu istotna jest też zwykła, regularna aktywność fizyczna, nawet codzienne spacery. Dobre efekty daje joga, która dodatkowo relaksuje i wspomaga walkę ze stresem. Oczywiście, podstawą w takim przypadku jest również dbanie o utrzymywanie prawidłowej postawy ciała w trakcie siedzenia, chodzenia czy schylania się.