Łokieć golfisty – co to takiego?

Każdy człowiek z czasem może nabawić się nieprzyjemnych dolegliwości związanych z bólem stawów i kości. Entezopatia to jedno z zaburzeń, które dotyczy przyczepy ścięgien, więzadeł oraz powięzi stawowych do kości. Niestety, ale pojawienie się tego problemu generuje konieczność wdrożenia kompleksowych metod leczenia, a najlepiej fizjoterapii.

Czym objawia się entezopatia?

Objawy i przyczyny entezopatii są dość złożone. Wśród czynników, które powodują występowanie tego schorzenia, jest zbyt intensywny wysiłek fizyczny. Z tego względu entezopatia zyskała miano łokcia golfisty. Jeśli po aktywności fizycznej nie zapewnimy stawom odpowiedniego czasu na regenerację, ryzyko pojawienia się problemów ze ścięgnami i nie tylko jest nieco podwyższone.

Zmiany w układzie mięśniowo-szkieletowym związane z entezopatią objawiają się głównie takimi problemami, jak:

  • trudności w poruszaniu konkretnym stawem lub ograniczenie jego ruchomości,
  • sztywność stawowa,
  • obrzęki,
  • bóle mięśni i ścięgien,
  • osłabienie lub całkowity zanik mięśni,
  • uczucie zgrzytania w stawach podczas ruchu.

Jeśli odczuwasz maksymalną tkliwość, być może cierpisz na łokieć golfisty, który nieleczony z czasem będzie się nasilać i sprawiać coraz większy dyskomfort. Ogólnie rzecz biorąc, łokieć golfisty to nadmierne zmęczenie zginaczy łokcia, które objawia się dolegliwościami związanymi z miejscami ich przyczepu.

Jak zdiagnozować łokieć golfisty?

Prawidłowa diagnostyka schorzenia, jaki jest entezopatia, czyli łokieć golfisty polega głównie na przeprowadzeniu badań klinicznych takich, jak np. USG, rezonans magnetyczny. Diagnostyka powinna odbywać się pod okiem wykwalifikowanego lekarza, który będzie w stanie ocenić stopień złożoności problemu i dopasować odpowiednie metody leczenia.

W przypadku entezopatii leczenie może opierać się na kilku metodach. Najmniej inwazyjna jest fizjoterapia, która przy zachowaniu regularności zabiegów może przynieść naprawdę zadowalające efekty i sporą ulgę. Inne metody leczenia to:

  • modyfikacja aktywności fizycznych i stosowanie środków przeciwzapalnych,
  • iniekcje z kortykosteroidów, które działają na pobliskie ścięgna,
  • zabiegi chirurgiczne – polecane w przypadku ostrych zapaleń łokcia golfisty,
  • czasowe unieruchomienie stawu.

Niemniej jednak na każdym etapie leczenia entezopatii kluczowe jest opracowanie odpowiednich zabiegów fizjoterapeutycznych, które pomogą przywrócić stawy i ścięgna do 100% sprawności. Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę, szczególnie u osób aktywnych fizycznie i sportowców, którzy przeforsowali swoje ścięgna łokciowe.

Co ciekawe, operacja w wielu przypadkach stanowi tylko połowiczny sukces. Aby leczenie miało sens, kluczowa jest rehabilitacja i regularne zabiegi fizjoterapeutyczne. Ćwiczenia, które warto wykonywać w tym przypadku to zgięcie grzbietowe i dłoniowe ręki w nadgarstku. Dodatkowo można wykorzystać niewielkie obciążenia do 0,5 kg, ale tylko do granicy bólu.

Łokieć golfisty – ile trwa leczenie?

Każdy przypadek występowania łokcia golfisty jest inny, dlatego ciężko wskazać dokładny czas potrzebny do całkowitego powrotu do zdrowia. Średnio przyjmuje się, że po zabiegach chirurgicznych i kompleksowej rehabilitacji połączonej z fizjoterapią można powrócić do pełnej sprawności w czasie 4 miesięcy.

Co ważne, aby problem nie powracał, warto przed każdą aktywnością fizyczną rozgrzać mięśnie i regularnie ćwiczyć mięśnie przedramienia – oczywiście z zachowaniem odpowiednich odstępów na regenerację.