Plecy okrągłe u dzieci i dorosłych: przyczyny, objawy i leczenie

Czy słyszałeś kiedyś zdanie: Przestań się garbić! Wyprostuj się!„? To wezwanie do poprawienia postawy jest zdecydowanie czymś więcej niż tylko kwestią estetyki. W dzisiejszym poście omówimy problem pleców okrągłych, przyczyny, charakterystyczne objawy oraz proces diagnozy i leczenia.

Wiele nazw, jedno schorzenie:

Wada postawy jaką są plecy okrągłe można spotkać pod różnymi nazwami: nadmierna kifoza piersiowa, hiperkifoza piersiowa, dorsum rotundum czy właśnie plecy okrągłe.

Co warto wiedzieć:

Jest to wada postawy w płaszczyźnie strzałkowej. Dotyczy kręgosłupa piersiowego i charakteryzuje się nadmiernym uwypukleniem fizjologicznej krzywizny piersiowej (kifozy) ponad 40° oraz zmniejszeniem ruchomości klatki piersiowej, żeber i stawów ramiennych.

Jakie mogą być przyczyny?

Plecy okrągłe mogą mieć różne źródła. Wyróżniamy przyczyny wrodzone i nabyte.

Wada wrodzona będzie pochodziła z dysfunkcji układu kostnego lub mięśniowego, jest wcześniej rozpoznawana, a jej leczenie jest bardziej skomplikowane.

Coraz więcej przypadków zalicza się do wad nabytych z powodu siedzącego trybu życia, złej postawy ciała, ciągłego spoglądania w dół na telefon…

Nie są to jednak jedyne przyczyny, kolejne z nich to: wady wzroku, choroby kręgosłupa takie jak krzywica, choroba schueramana, ZZSK oraz choroby genetyczne.

Charakterystyczne objawy pleców okrągłych:

  • Nadmierne uwypuklenie odcinka piersiowego
  • Nadmierne wysunięta głowa
  • Nadmiernie wysunięte barki do przodu
  • Klatka piersiowa z przodu wydaje się wklęsła, zapadnięta
  • Odstające łopatki
  • Dolegliwości bólowe odcinka piersiowego, karku, szyi oraz klatki piersiowej
  • Przykurcz mięśni klatki piersiowej

Możliwe powikłania

Plecy okrągłe nie tylko wpływają na estetykę postawy, która w szczególności dotyka nastolatków, ale także niosą za sobą poważniejsze konsekwencje. Wada ta może zwiększać ryzyko chorób układu oddechowego, zaburzeń trawienia, połykania i problemów z gruczołami dokrewnymi.

Leczenie

Postawą leczenia jest wizyta u fizjoterapeuty, który prawidłowo rozpozna wadę, zaleci dodatkowe badania obrazowe, lub odeśle do odpowiedniego lekarza, gdy objawy będą niepokojące.

Fizjoterapeuta na wizycie przeprowadzi dokładny wywiad, który obejmuje nie tylko same objawy, ale również informacje dotyczące wcześniejszych urazów, aktywności sportowej oraz wiele innych informacji niezbędnych do prawidłowej diagnozy oraz ustalenia najlepszego procesu leczenia.

Po wywiadzie przejdzie do przeprowadzania testów diagnostycznych oraz oceni postawę ciała zarówno w staniu jak i w ruchu. Dzięki tak dokładnemu procesowi diagnostycznemu będzie w stanie ustalić najlepszy plan terapii dla danego pacjenta, który może zawierać:

  • Ćwiczenia wzmacniające mięśnie grzbietu
  • Ćwiczenia rozciągające mięśnie klatki piersiowej oraz zwiększające zakres ruchów w stawach obręczy barkowej
  • Ćwiczenia mobilizujące odcinek piersiowy
  • Ćwiczenia oddechowe
  • Zmiany w trybie życia, korekta złych nawyków

Podsumowanie

Plecy okrągłe to powszechna wada postawy, której leczenie wymaga spersonalizowanego podejścia. Jeśli zauważasz objawy pleców okrągłych u siebie lub swojego dziecka, nie bagatelizuj tego problemu. Wizyta u fizjoterapeuty może przynieść ulgę i poprawę zdrowia kręgosłupa oraz ogólnej postawy ciała.