Plecy płaskie: Wszystko, co musisz wiedzieć o tej wadzie postawy

Plecy płaskie to jedna z chorób cywilizacyjnych, mających znaczący wpływ na zdrowie i komfort życia. Dotyczy zarówno dzieci jaki dorosłych. W dzisiejszym poście skupimy się na zrozumieniu pleców płaskich, ich objawów oraz potencjalnych skutków.

Czym są plecy płaskie?

Plecy płaskie to wada postawy w płaszczyźnie strzałkowej, która charakteryzuje się spłaszczeniem naturalnych krzywizn kręgosłupa lub ich całkowitym brakiem.

Dlaczego krzywizny kręgosłupa są istotne?

Naturalne krzywizny kręgosłupa: lordoza szyjna i lędźwiowa oraz kifoza odgrywają kluczową role jaką jest amortyzacja oraz rozkład obciążeń i sił, które działają na kręgosłup. Ułożenie kręgosłupa w kształt litery „S” chroni układ kostno-stawowy przed uszkodzeniami spowodowanymi nadmiernym przeciążeniem.

Objawy pleców płaskich:

Głównym objawem jest spłycenie lub zanik fizjologicznych krzywizn kręgosłupa, co powoduje, że plecy wydają się przesadnie proste.

Towarzyszące objawy obejmują:

  • Zmniejszenie przodopochylenia miednicy (miednica ułożona do przodu i w górę)
  • Odstające łopatki
  • Spłaszczona, mniej ruchoma klatka piersiowa
  • Osłabienie siły mięśni grzbietu
  • Płaski brzuch
  • Bóle pleców oraz głowy

Skutki pleców płaskich:

Najczęstszym skutkiem pleców płaskich jest rozwój zmian zwyrodnieniowych w kręgosłupie w wyniku nadmiernego obciążenia. Ze względu na osłabienie mięśni tułowia, istnieje także ryzyko wystąpienia skrzywień, takich jak skolioza czy skrzywienia boczne. Dodatkowo, ograniczona ruchomość i spłaszczenie klatki piersiowej mogą doprowadzić do zmniejszenia pojemności życiowej płuc, co ma bezpośredni wpływ na wydolność organizmu.

Przyczyny pleców płaskich:

Jest wiele czynników które warunkują powstawanie pleców płaskich, dużą rolę odgrywają czynniki środowiskowe, takie jak nieodpowiednia ergonomia w pracy, brak aktywności fizycznej czy niepoprawne wykonywanie ćwiczeń.

Nie można również zapomnieć o czynnikach genetycznych, nieprawidłowej budowie kości i mięśni oraz nieprawidłowym napięciu mięśniowym.

Leczenie:

Podstawą leczenia pleców płaskich jest fizjoterapia.

Na pierwszej wizycie po wyczerpującym wywiadzie fizjoterapeuta przeprowadzi badanie, w którego skład wchodzi ocena postawy ciała w statyce, dynamice, oraz niezbędne testy diagnostyczne. Specjalista może również skierować pacjenta na badanie RTG całego kręgosłupa. Na podstawie zebranych informacji, fizjoterapeuta opracowuje spersonalizowany plan terapii dla pacjenta, który może obejmować terapię manualną, fizykoterapię oraz kinezyterapię, przeprowadzi edukacje na temat występującej wady, poinformuje o niezbędnych zmianach trybu życia i niekorzystnych nawyków oraz zaleci ćwiczenia.

Plecy płaskie u dzieci:

Pamiętajmy, że u dzieci w wieku przedszkolnym plecy płaskie mogą być naturalne, ponieważ krzywizny kręgosłupa jeszcze się nie wykształciły w pełni. W miarę jak dziecko rośnie i się rozwija, ważne jest dbanie o odpowiednią postawę i aktywność fizyczną, aby uniknąć problemów w przyszłości.

Podsumowanie:

Pleców płaskich nie należy lekceważyć. Świadomość objawów, przyczyn oraz dostępnych opcji leczenia pozwala na skuteczną ochronę zdrowia kręgosłupa u dzieci, jak i dorosłych.